CiddiGazete- Tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçıSemih Sergen, 91 yaşında, Bodrum’da hayatını kaybetti. Vefat haberini, kendisi gibi oyuncu olan oğlu Burak Sergen, sosyal medya hesabından, "Canım babacım elveda…” mesajı ile duyurdu.

Semih Sergen, 8 Ağustos Pazartesi günü saat 11.00'de Ankara Küçük Tiyatro'da düzenlenecek törenin ardından Gölbaşı Mezarlığı'na defnedilecek.

SEMİH SERGEN KİMDİR?

Semih Sergen, ailesinin isteğiyle girdiği bahriyelik sınavını kazandı. Ancak aynı zamanda gizlice konservatuvar sınavına da girdi. Yıl 1949'da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nurettin Sevin, Mahir Canova, Cüneyt Gökçer gibi isimlerin öğrencisi oldu.

Kadıköy'de anlamlı konser Kadıköy'de anlamlı konser

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nü birincilikle bitirdikten sonra, aradan geçen yıllar içinde pek çok önemli karakteri canlandırdı.

Tiyatroda 100’ün üzerinde başrol oynadı, 40’ın üzerinde oyunu sahneye koydu. Oyunlarını topladığı 11 kitabı ve 17 de şiir kitabı vardır. Türkiye’de ilk 45’lik şiir plağını hazırladı. Bunu çeşitli kasetler ve CD’ler izledi. Türkiye’de çevrilen ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrolü paylaştı. 1958’de 'Duvaklı Göl' adlı filmle Yeşilçam’la tanıştı.

Başta “Milli Kültür” dergisi olmak üzere, pek çok gazete ve dergiye yazılar yazan Sergen'in Türk Dili dergisinde şiir ve hikâyeleri kabul edilip yayınladı. Uzun süredir Bodrum'da yaşayan Semih Sergen, kendi ismiyle kurduğu Semih Sergen ve Dostları Tiyatrosu'nu yönetmekteydi.