CiddiGazete- Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in Ankara'nın Çankaya ilçesinde 30 Aralık 2022'de öldürülmesiyle ilgili soruşturmada bugün biri komiser, biri polis memuru toplam beş kişi daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınan komiser M.E.A'nın, cinayet öncesinde "Ateş'in telefon numaraları, ev adresi, anlık konum bilgileri, eşi Ayşe Ateş'e ait adres ve telefon bilgileri, gittiği yerlerin neresi olduğu, sık sık gittiği arkadaşına ait ofisin adresi, kullandığı araçların marka, model ve plakaları gibi kişisel bilgilerini" sistemden sorgulayarak cinayetten sonra tetikçiyi kaçırdığı iddia edilen eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş'a gönderdiği belirlendi.

Milyonluk ihaleyi alan firma kayboldu Milyonluk ihaleyi alan firma kayboldu

T24'ten Asuman Aranca'nın haberine göre şüphelilere bu şekilde bilgileri sızdırarak cinayete yardım etmekle suçlanan M.E.A.'nın, suikastin ardından da cinayet soruşturmasında aktif rol aldığı anlaşıldı.

M.E.A'nın dosyada aktif olarak görev aldığı sürede dışarıya bilgi sızdırıp sızdırmadığı ve delil karartıp karartmadığı da araştırılacak.

DOĞRUDAN ADLİYEYE GÖTÜRÜLDÜLER

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, bir komiser ve bir polis olmak üzere 2 kişi bu sabah gözaltına alınmıştı.

Soruşturma kapsamında öğleden sonra gözaltı sayısı 5'e yükseldi. İki polisin dışında üç kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınan üç kişi de doğrudan Ankara Adliyesi'ne götürüldü.

BİR KİŞİ TUTUKLANDI

Cumhuriyet Savcısına ifade veren şüphelilerden 1'i tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Savcılık, dört şüpheli hakkında nöbetçi hakimlikten adli kontrol talebinde bulundu.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğince sorgulanan şüphelilerden 1'i tutuklanırken, hakim diğer dört şüpheliyi adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

NE OLMUŞTU?

Ankara'da eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Doç. Dr. Sinan Ateş ve arkadaşı Selman Bozkurt, 30 Aralık 2022'de Çankaya ilçesi Kızılırmak Mahallesi'nde motosikletli tetikçinin silahlı saldırısına uğramıştı. Başından vurulan Sinan Ateş, olay yerinde hayatını kaybetmiş, arkadaşı Bozkurt ise omzundan vurularak yaralanmıştı.

CİNAYET SORUŞTURMASI MHP'YE KADAR UZANMIŞTI

Cinayetle ilgili soruşturma MHP'li isimlere uzanmış, şimdiye kadar MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Köktürk, iki özel harekat polisi, cinayeti organize etmekle suçlanan Doğukan Çep, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel ve tetikçi Eray Özyağcı'yı Ankara dışına çıkarttığı iddia edilen Tolgahan Demirbaş dahil 20 kişi tutuklanmıştı.

YENİ SAVCININ MHP'Lİ İSİMLERLE FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKTI

Sinan Ateş cinayetine ilişkin yürütülen soruşturmaya atanan savcı Durdu Özer'in MHP Genel Başkan Başdanışmanı Eyüp Yıldızlar ile makamında çekilmiş fotoğrafı ortaya çıkmıştı.

OLCAY KILAVUZ DA SORUŞTURMADA YER ALIYOR

Cinayet sonrası tetikçiyi Ankara dışına çıkardığı öne sürülen Tolgahan Demirbaş'ı zaman zaman kullandığı eve aldığı ve polis baskını sırasında yanında olduğu ortaya çıkan eski MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, soruşturmanın "şüphelileri" arasına girmişti.