CiddiGazete- T24 yazarı Tolga Şardan, AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için yaptığı temayül yoklamasında adı öne çıkan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın selefi olan AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu tarafından da desteklendiğini yazdı.

Akşener'in fotoğrafı indirildi Akşener'in fotoğrafı indirildi

Şardan, “Yerlikaya'nın kafası karışık” başlıklı yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

“Güvenlik konularına yoğunlaşmakla birlikte sokağı takip eden bir gazeteci olarak farklı konuları Büyüteç'te aktarmaya çalışıyorum zaman zaman.

Bu haftanın ilk yazısında biraz siyasete uzanmayı tercih ettim. Kendi konularım üzerinde çalışırken elde ettiğim bilgileri paylaşayım vakit geçirmeden.

Yazının ilk konusu İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın merkezinde olduğu siyasi tablo.

Zira, göreve geldiğinden bu yana suç örgütleriyle mücadeleyi üst noktaya taşıyan Yerlikaya'nın bugünlerde kafası karışık.

İktidarın, CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu'na karşı çıkaracağı aday merak edilirken, AKP'nin İstanbul'daki temayül yoklamasında öne çıkan isim oldu Yerlikaya.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabineye alındıktan sonra altı ay içinde epeyce mesafe alan Yerlikaya, önceki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan sonra hem iktidarın hem de muhalefetin güvendiği isim haline geldi.

Dediğim gibi, Yerlikaya'nın kafası karışık. Geçen perşembeden bu yana programlarındaki yoğunluğu azalttı. Yabancı heyet randevularını ileri tarihe aldı.

Mesela, geçen hafta 81 il valisi, emniyet müdürü ve jandarma komutanlarını Ankara'da toplayıp 2023 değerlendirmesi yapıp 2024'e ait hedefleri ortaya koyacaktı. Bu program ertelendi.

Cumhurbaşkanlığı'nda bakanlığını ilgilendiren toplantıya da katılamadı Yerlikaya. Çünkü siyasi temasları ağır basmaya başladı. Hafta sonu da İstanbul'daydı, temaslarına devam etti.

Bakanlıkta haftalık gerçekleştirdiği güvenlik toplantılarını erteledi.

Farkındaysanız, son günlerde sosyal medya hesabında yaptığı günlük program paylaşımları da azaldı.

Yakın çevresinden edindiğim bilgilere göre kendisi bakanlık görevine devam etmek istiyor. Başlattığı suç ve suçlularla mücadele konusunda ülkeyi belirli bir noktaya taşımayı hedeflemiş durumda. Amacı bu hedefe ulaşabilmek.

Ama tabii bir de "emir demiri keser" durumu mevcut. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve parti yönetiminin teklifine olumlu yanıt vermekten başka şansı olmayacak.

Bu arada; Yerlikaya, bir süre önce TBMM'deki odasında MHP lideri Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti. Bahçeli bu görüşmeden sonra, açıkça olmamakla birlikte ima ile dile getirdiği Yerlikaya'ya yönelik eleştirilerine son verdi. Ayrıca, geçen hafta içinde Yerlikaya MHP'nin önde gelen isimlerinden İzzet Ulvi Yönter'le bir araya geldi. Yerlikaya'nın sosyal medyasında duyurmadığı ziyareti, Yönter kamuoyuna açıkladı.

Bir not daha ekleyim; Yerlikaya'nın İçişleri Bakanlığı'ndan ayrılıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasına Süleyman Soylu'nun da destek verdiği ifade ediliyor kulislerde.

Yerlikaya'nın İçişleri Bakanlığı büyük olasılıkla yakın zamanda sona erecek. Yerine ise yine büyük ihtimalle Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu bakan koltuğuna oturacak.”