CiddiGazete- İyi Parti Manavgat eski ilçe başkanı Hüseyin Ergen'in vurulması olayıyla ilgili şu ana kadar dört kişi tutuklandı.

Jandarmanın yürüttüğü soruşturmada şüphelilerin verdiği ifadeler kan donduran bir pazarlığın ayrıntılarını da gün yüzüne çıkardı.

Ifade 13SY.K.'nın, İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi olan eşi Ayşen Kurt (39) hakkında sosyal medyada paylaşım yapan İyi Parti Manavgat eski ilçe başkanı Hüseyin Ergen'in öldürülmesi için kendisine para teklif ettiğini anlatan Ahmet Çelik, 20 milyon lira istediklerini, olay sonrası Y.K.'nın ise 3 milyon lira teklif ettiğini öne sürdü.

Hüseyin Ergen, 31 Ocak'ta Side Mahallesi'ndeki evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaralandı. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında JASAT timleri tarafından bölgede ve güzergahlarda güvenlik kameralarının incelenmesi sonucunda olayda kullanılan araç tespit edildi.

Yapılan operasyonda araç sürücüsü ile silahı kullanan tetikçi Selahattin Oğuz yakalandı. Şüpheliler, jandarmadaki ifadeleri ve savcılık sorgusunun ardından sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı.

PARAYI ALAMADI, KARAKOLA TESLİM OLDU

Olaydan bir süre sonra karakola teslim olan ve saldırının planlayıcısı olduğunu söyleyen Ahmet Çelik, azmettiricinin Manavgat'ta otel işletmecisi Y.K. olduğunu iddia etti. Hüseyin Ergen'in öldürülmesi için Y.K.'nın para teklif ettiğini, kendisinin önce 20 milyon lira, sonra da 10 milyon lira istediğini öne sürdü. Çelik, jandarma karakolunda verdiği ifadede, silahlı saldırının ardından görüştüğü Y.K.'nın parayı çok bulup, kendilerine 3 milyon lira teklif ettiğini anlattı.

Ahmet Çelik, Selahattin Oğuz'a silahlı saldırıyı gerçekleştirmesi için talimat verdiğini, Y.K. ile para konusunda anlaşmazlık yaşadıktan sonra karakola teslim olduğunu söyledi.

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Ahmet Çelik karakolda, otel sahibi Y.K. ise evine düzenlenen operasyonla jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

İKİSİ DE TUTUKLANDI

Şüpheliler Y.K. ve Ahmet Çelik, jandarmadaki işlemlerin ardından çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

"HÜSEYİN ERGEN'İN ÖLDÜRÜLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ"

Şüpheli Çelik, jandarmada verdiği ifadede, o dönem İyi Parti Manavgat İlçe Başkanı olan Hüseyin Ergen'in sosyal medyada yaptığı paylaşımla ilgili 17 Aralık'tan sonra Antalya'daki evinde ve Manavgat'taki otelinde Y.K. ile görüştüklerini anlattı.

Ahmet Çelik, "Yahya Kurt ile yüz yüze görüşmemizde, Hüseyin Ergen'in sosyal medyada eşi Ayşen Kurt ile ilgili paylaşmış olduğu yazıları bana WhatsApp'tan attı. Bu husus ile ilgili Hüseyin Ergen'in öldürülmesi gerektiğini söyledi. Ben kendisine 'Bunun gereğini yaparız' dedim. Ancak Hüseyin Ergen Manavgat İyi Parti ilçe başkanı olduğundan konunun siyasi taraflara çekilebileceğini söyledim. Kendisi de bana Hüseyin Ergen'i görevden aldırabileceğini söyledi. Ben de kendisine 'O zaman gereğini yaparız' dedim ve anlaştık. Görevden alınmasının ardından beni arayacağını söyledi" dedi.

"50 BİN LİRAYI EVİN BAHÇESİNDE BANA VERDİ"

Y.K.'nın 31 Aralık günü kendisini arayarak, "Hüseyin Ergen'i görevden ayırdık, gel görüşelim" dediğini aktaran Çelik, "Ben de 2-3 Ocak 2024 tarihlerinde Y.K.'nın Antalya'daki evine gittim. Y.K. ile yüz yüze görüştük. Y.K. bana Hüseyin Ergen'in evinin krokisi, cep telefonu numarası, çalıştırdığı restoran ve kullandığı araç ile ilgili temin ettiği bilgileri elden teslim etti. Aldığım krokinin fotoğrafını çektim daha sonra yaktım. Telefonumda bulunan bu fotoğrafı sildim, telefonumun incelenmesi durumunda krokiye ait fotoğrafın geri geleceğini düşünüyorum ve 'Hüseyin Ergen'i öldürün' dedi. Bu süreçte kullanmamız için 50 bin lirayı evin bahçesinde bana verdi" ifadelerini kullandı.

"ÖLDÜRMEK YERİNE AYAKLARINA SIK" TALİMATI

Silahlı saldırı olayının ardından yakalanarak tutuklanan Selahattin Oğuz ile Antalya'da görüştüklerini belirten Ahmet Çelik, Y.K'dan aldığı paranın 20 bin lirasını vererek, "Selahattin Oğuz'a, Y.K.'nın, Hüseyin Ergen'i öldürmemi istediğini söyledim. Hüseyin isimli şahsı araştırdığımda 3 çocuk babası olduğunu, çocukların küçük olduğunu, vicdanen bizi rahatsız edeceğini, bu yüzden de öldürmek yerine ayaklarına sıkması talimatını verdim" dedi.

'Çember-13'te 3765 firari yakalandı 'Çember-13'te 3765 firari yakalandı

"İŞİ BİTİRMEDİNİZ Mİ?"

Bir süre sonra Y.K.'nın kendisini WhatsApp'tan aradığını aktaran Ahmet Çelik, ifadesinde şunları söyledi: "Y.K.'nın 'Çocuklar denize girdi mi?' demesi üzerine ben de kendisine havanın soğuk olduğunu, çocukların denize giremeyeceğini söyledim. Y.K. bu söylemde görüşmemizde Hüseyin Ergen'in öldürülmesi işinin bitip bitmediğini sordu. Ben de işin bitmediğini söyledim. Bana, 'Siz işi halledin ben gereğini yapacağım' diye WhatsApp'tan yazdı, bu mesajı sildim. Telefon incelenmesinde geri döneceğini düşünüyorum.

Daha sonra tekrar Y.K.'nın Çolaklı Mahallesi'nde bulunan otelinin ofis bölümünde yüz yüze görüştük. Bu görüşmede 'İşi bitirmediniz mi? Eşim A.K. beni sıkıştırıyor, ne oldu' diye sordu. Ben de kendisine bu işin kolay olmadığını, biraz zaman alacağını söyledim. Bu konu ile ilgili Y.K. ile yüz yüze görüşmelerimizde A.K. hiç yanımızda bulunmamıştır. Y.K. görüşmelerimizde bizden gerçekleştireceğimiz olay ile ilgili video ve fotoğraflar istedi. Daha sonra bu süreçte Selahattin Oğuz 'Bugün yarın bu iş biter' diye bilgi veriyordu."

"20 MİLYON DEĞİL DE 10 MİLYON İSTEDİM"

Hüseyin Ergen'in silahla yaralanma olayını aynı gün internetten öğrendiğini, olayın ardından Y.K.'nın oteline giderek yüz yüze görüştüklerini ve internette buldukları videoyu seyrettirdiğini anlatan Ahmet Çelik, "Söz verdiğimiz gibi olayı tamamladık. Hüseyin Ergen'in ayaklarına sıkılması sebebiyle 20 milyon değil de 10 milyon istedim. Y.K. bana hiçbir şey söylemedi. Ancak önden 450 bin lira verilmesi konusunda anlaştık. Ertesi gün Y.K.'nın Antalya'daki evine giderek yüz yüze görüşme yaptık. Kendisi, anlaştığımız 450 bin lirayı sarı torba içerisine koyarak bana verdi. Bu miktarın az olduğunu, konuştuğumuz miktarın verilmesini istedim. Kendisi de bana 'Şimdi o kadar param yok' diyerek, veremeyeceğini söyledi. Ben de firari olan Selahattin Oğuz'a vermek için parayı aldım. Y.K.'nın şoförüyle evden ayrıldım. Selahattin Oğuz'a 350 bin lirasını verdim" dedi.

"EN SON VERECEĞİ MİKTARIN 3 MİLYON LİRA OLDUĞUNU SÖYLEDİ"

Şüpheli Ahmet Çelik, jandarmaya verdiği ifadede, yaptıkları görüşmede Selahattin Oğuz'a, "'Y.K.'dan geri kalan parayı alamazsak yakalandığında bu olayın azmettiricisinin Y.K. ve eşi A.K. olduğunu, Y.K.'nın 10 milyon lira karşılığında bu olayı gerçekleştirmek için kendisini yönlendirdiğine dair ifade vereceksin' diye talimatlandırdım" diye konuştu.

Y.K.'nın evinin bahçesinde uzun bir pazarlık yaptıklarını, kendisine en son vereceği miktarın 3 milyon lira olduğunu söylediğini aktaran A.Ç., "Ben de hak ettiğimiz paranın 10 milyon lira olduğunu söyledim. Ancak daha sonra 5 milyon liraya düştüm. Y.K.'nın bu miktarı da vermeyeceğini söylemesi üzerine oradan ayrıldım. Y.K.'nın 5 milyon lirayı vermemesi üzerine karakola gelerek samimi ikrarda bulunmaya karar verdim" dedi.

Öte yandan Y.K.'nın eşi Ayşen Kurt'un İyi Parti GİK üyesi olduğu, olayın başlama sebebinin ise yaklaşan yerel seçimlerde Ayşen Kurt'un Manavgat'tan belediye başkan adayı olmak istediği, buna karşılık o dönem İyi Parti Manavgat İlçe Başkanı Hüseyin Ergen ve yönetiminin başka bir isim üzerinde ısrar etmeleri olduğu öne sürüldü. Ayşen Kurt'un adaylık için ısrar etmesinin ardından Hüseyin Ergen'in sosyal medyada yaptığı paylaşımın husumete neden olduğu iddia edildi.

TOPLAM TUTUKLU SAYISI 4 OLDU

İyi Parti Manavgat eski ilçe başkanı Hüseyin Ergen'e silahlı saldırıyla ilgili Y.K., Y.A., F.E.D. ve Ahmet Çelik "adam öldürmeye teşebbüs" suçundan tutuklandı.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMASI

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Antalya ili Manavgat ilçesinde 31.01.2024 günü İyi Parti Manavgat eski İlçe Başkanı Hüseyin Ergen'in evinin önünde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahlı saldırıya uğrayarak yaralanması olayıyla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında eylemde kullanılan araç tespit edilerek araç sürücüsü ve silahı kullanan şüpheli aynı gün gözaltına alınmış ve sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği'nce 'adam öldürmeye teşebbüs' suçundan tutuklanmışlardır.

Şüphelilerin beyanlarından olayın organizatörlerinden A.Ç., Y.A., F.E.D., azmettirenin ise Y.K. olduğu tespit edilmiş olup; gözaltına alınan dört şüpheli 12 Şubat 2024 tarihinde savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanmışlardır. Soruşturmaya tüm yönleriyle ve titizlikle devam edilmektedir.

KAMP İPTAL EDİLMİŞTİ

Cinayete azmettirmek iddiasıyla tutuklanan İyi Parti GİK Üyesi Ayşen Kurt'un eşi Yahya Kurt'a ait 5 yıldızlı otelde 13-14 Ocak tarihlerinde yapılması planlanan İyi Parti kampı, şehit haberleri üzerine Genel Başkan Meral akşener tarafından iptal edilmişti. İşte olayları tetikleyen paylaşım:

Hüseyin Ergen 13Su