CiddiGazete- Arnavutluk polisi, kırmızı bültenle aranan Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in Arnavutluk'un Vlora kentinde yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Thodex'in kırmızı bültenle aranan kurucusu firari Fatih Özer, Arnavutluk'ta yakalandı, Emniyet tarafından Türkiye'ye iade işlemlerine başlandı" ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Kripto para borsası Thodex yatırımcıları, geçtiğimiz nisan ayından sisteme erişemedi. Thodex’in Twitter hesabından 20 Nisan akşamı yapılan açıklamada, sitenin 6 saatlik bir bakım için kapatıldığı duyuruldu. 21 Nisan sabahı yapılan bir diğer duyuruda ise şirkete bir büyük ortak geleceği ve 4-5 iş günü sürecek devir işlemleri süresince sitenin kapalı kalacağı belirtildi. Daha sonra herhangi bir açıklama yapılmadı ve site yeniden açılmadı.

Şirketin Kadıköy'deki merkezine giden mağdurlar, Faruk Fatih Özer'in nerede olduğu ya da paralarını alıp alamayacakları konusunda kimseden bilgi alamadı.

Çok geçmeden Özer'in 20 Nisan 2021 akşamı yurt dışına çıktığı belirlendi. Özer, İstanbul Havalimanı'nda Air Albania'dan aldığı tek yönlü uçak biletiyle saat 21.24'te Arnavutluk'ın başkenti Tiran'a uçtu.

Ardından Türkiye'nin dört bir yanındaki Thodex yatırımcıları, soluğu adliyelerde aldı.

Başlatılan soruşturma sonucunda farklı şehirlerdeki tüm dosyalar, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda birleştirildi. Şirketin para trafiği, sistemin işleyişi ve vurguna giden süreç araştırıldı.

Zincirin halkalarını oluşturan kilit isimler belirlendi. Peş peşe operasyonlarla 82 şüpheli gözaltına alındı, 6'sı tutuklandı.

Firari Faruk Fatih Özer hakkında INTERPOL kırmızı çıkardı.

Emniyet Genel Müdürlüğü de destek için Arnavutluk ve Kosova'ya ekip gönderdi. Ancak 20 günlük çalışmadan sonuç alınamadı, Özer izini kaybettirdi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), şirketin tüm hesaplarına bloke koydu. MASAK tarafından hazırlanan raporda, vurgunun miktarı 356 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 21 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Örgüt kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanan Faruk Fatih Özer için 3 farklı suçtan 40 bin 562 yıla kadar hapis talep edildi.

Ayrıca kripto parayla ilgili emsal teşkil edebilecek bir talepte bulunuldu. Kripto para borsalarında şüphelilere ait kripto para tespit edildiğinde el konulması istendi.

Olayla ilgili yargı süreci devam ediyor.