CiddiGazete- İyi Parti'nin 27 Nisan'da yapılacak seçimli olağanüstü kurultayı için geri sayım başladı.

Yerel seçim sonuçlarıyla bir kez daha sarsılan İyi Parti'de Meral Akşener, kurultay kararını duyurduğu basın toplantısında adaylığıyla ilgili ifadeler kullanmadı.

Akşener, yeniden aday olup olmayacağıyla ilgili öngörü bildirmediği için, İyi Parti'de hiç kimse henüz net pozisyon alamadı.

Akşener'in yeniden aday olması durumunda karşısındaki isme şans tanınmayan partide Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın, ilginç bir paylaşıma imza attı.

Ankara Milletvekili Koray Aydın, CHP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi ekibi ve İyi Parti'den Meclis'e girip daha sona istifa eden Ankara milletvekilleri Adnan Beker ile Yüksel Aslan ve yakın arkadaşı Keçiören Belediye Başkanı CHP'li Mesut Özarslan'ın desteğini alan Mehmet Tolga Akalın, genel başkan adaylığı için nabız yoklamaya başladı.

Ankara ekibinin yeni parti kurma fikrinden önce Akalın'la İyi Parti'de etkili pozisyon alma düşüncesi, kurultayda genel başkan adaylığı ile ivme kazanacak.

Genel başkan adaylığını henüz resmi olarak açıklamayan Mehmet Tolga Akalın, bugün ilginç bir paylaşım yaparak, kurultay tarihinin yakın tutulmasına tepki gösterdi ve iğneli ifadelerle Meral Akşener'i hedef gösterdi.

"SEÇİM SONUÇLARI SORGULANACAK"

Akalın'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Olağanüstü Kongreye İlişkin Basın Açıklamamdır

- Öncelikle başarısızlık olarak değerlendirdiğimiz seçim sonuçlarının en demokratik şekilde sorgulanacağı zemini, yani Büyük Kurultayımızı toplayan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e teşekkürlerimi sunuyor, şimdiden Kurultayımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

- Genel Başkanımızın şahsen belirlediği ve kurultay tarihini açıkladığı istişari toplantıda, açıkça ve tüm katılımcıların huzurunda Genel Başkanımıza ifade ettiğim üzere;

- Partimiz, bir lider partisi olmaktan ziyade bir siyasal harekettir.

- Partimizin muazzam kuruluş ve mücadele hikayesine uygun olması icap eden kongre takvimi, çok erken bir tarihte belirlenmiş olup, aradaki bayram tatili de düşünüldüğünde muhtemel adaylara yeterli hazırlık şansı verilmeyen bir takvime sıkıştırılmıştır.

- Seçimlere 4 yıl 1 ay gibi bir süre varken, kongre takviminin 22 güne sıkıştırılması hususunu kamuoyunun ve siyasi hareketimizin takdirine sunuyorum.

- Kamuoyunun, bu kadar erken bir tarihte kongre yapılmasını alternatif adaylar çıkmasından ve bir değişim yaşanmasından duyulan endişeye bağlayacağı açıktır.

Bahçeli'den '31 Mart' yorumu Bahçeli'den '31 Mart' yorumu

- Bu kadar yakın tarihli bir kongre takvimi "Cesurlar Hareketinin Genel Başkanının" kurultay delegelerimizden, dava ve mücadele arkadaşlarımızdan kongre kaçırdığına dair bir intiba oluşturacaktır.

- Bin bir badire atlatarak bu günlere gelen 8 yıllık siyasal hareketimizin ve 6 yıllık partimizin Genel Başkanı, 30 yıllık siyasi hayatında 28 Şubat ve nicelerinden dimdik çıkmış Sayın Meral Akşener ve siyasi hareketimize yakışan kurultay yöntemi, makul sürede demokratik bir kongre süreci işleterek delegenin mutlak iradesini sağlamak olmalıdır.

- Şartlar ne olursa olsun, yeni bir yükseliş döneminin başlangıcı olacak bu kongre sürecinde;

- İYİ'ler sorgulayacak, eleştirisini yapacak, gerekli değişimleri gerçekleştirecek ve ilk seçimde Türkiye'nin iktidar alternatifi olarak Türk siyasetine mührünü vuracaktır.

- Bu siyasi hareket; günübirlik siyasi çıkarların ve şahsi kazanımların peşinde koşanların değil; inancı, azmi, bilgisi, kararlılığı ve çalışkanlığı ile Türkiye'yi yönetmeye namzet olanların, bu yolda baskılara göğüs gerenlerin başlattığı büyük bir mücadeledir.

- Bu vesileyle, cesurlar hareketinin her bir mensubunu ve 8 yıllık siyasi mücadelemizin herhangi bir noktasında bu müstesna siyasi hareketle yolları kesişmiş, emek vermiş, haksızlığa uğramış ama yine de yılmadan mücadele etmiş tüm dava arkadaşlarımızı, büyük yürüyüşümüze katılmaya ve mücadelemize destek vermeye davet ediyorum.

Günay 6NGÜNAY KODAZ ADAY OLABİLİR Mİ?

İyi Parti Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda genel başkanlığa aday olduğunu duyurdu.

Kodaz'ın kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildiği için partinin her hangi bir organına aday olması mümkün değil.

Tüzük gereği doğal delege olan Günay Kodaz, kurucular kurulu üyeliğinden istifa etmediği sürece partinin kongrelerinde ve kurultaylarında ihraç edilse bile oy kullanabilir ancak herhangi bir göreve aday olamaz.

İyi Parti kurultayında genel başkanlığa aday olabilmek için 40 üst kurul delegesinden imza alınması gerekiyor.