CiddiGazete- Ukrayna'nın güneydoğusundaki Mykolaiv'e yönelik ağır bombardımanda ülkenin en varlıklı iş insanlarından birinin eşi ile birlikte öldürüldüğü bildirildi. Ukrayna medyası, 74 yaşındaki Tahıl Kralı olarak da bilinen Oleksiy Vadaturskiy ve eşi Raisa Mikhailovna'nın yaşadığı evin, gece saatlerinde bir füze ile vurulduğunu aktardı. Vadaturskiy'nin tahıl ticareti yapan Nibulon Grup'un sahibi olduğu ifade edildi. İş insanı aynı zamanda "Ukrayna'nın Kahramanı" madalyası sahibiydi.

MAL VARLIĞI 450 MİLYON DOLAR

Forbes dergisinin 2020 yılı değerlendirmesine göre, Vadaturskiy'nin mal varlığı 450 milyon dolara ulaşıyordu. Çiftin öldürüldüğü saldırı için kentin belediye başkanı "Belki de bugüne kadarki en ağır Rus bombardımanıydı" ifadelerini kullandı.

Bölge valisi olan Vitaliy Kim, Vadaturskiy'nin ardından "Mykolaiv için çok fazla şey yaptı" dedi. Vitaliy Kim Telegram mesajında, "Tersane ve tarım endüstrileri ile bölgenin kalkınmasına olan katkısı çok değerliydi" ifadelerini kullandı.

NATO: Kosova'da müdahaleye hazırız NATO: Kosova'da müdahaleye hazırız

Nibulon tahıl sevkiyatı için silo yapımı dahil çok sayıda altyapı çalışmasını hayata geçirdi.

TAHIL SEVKİYATI BÜYÜK İHTİMALLE YARIN BAŞLAYACAK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı canlı yayın programında tahıl sevkiyatına ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve ilk geminin yarın yola çıkabileceğini ifade etmişti. Kalın, "Ukrayna tarafıyla sürekli temas halindeyiz. Ruslarla da görüşüyoruz. Gemiler Odessa limanından çıkmaya hazır hale geldi. Hangi koordinattan nasıl çıkacak, uluslararası karasularına girdiğinde, Türk kara sularına girdiğinde kim yükleyecek gibi detayları var. İlk geminin yarın sabah ihtimali yüksek görünüyor" ifadelerini kullanmıştı.

DONETSK'İ TERK EDİN ÇAĞRISI

24 Şubat'ta başlayan işgalin beşinci ayında çatışmalar doğu bölgelerde yoğunlaşıyor.

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, dün gece yaptığı paylaşımda, Donetsk bölgesindeki tüm sivillere bölgeyi terk etme çağrısı yaptı. Zelenski, "Donetsk bölgesinden daha fazla insanın ayrılması Rusya ordusunun daha az insanı öldürebileceği anlamına geliyor" dedi. Bu bölgede halen 200 - 220 bin sivil yaşadığı düşünülüyor.