CiddiGazete- Sedat Peker'in, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban'a ait görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Zehra Taşkesenlioğlu Ban'ın eşi Ünsal Ban, 9 Ağustos 2022'de, Muğla'nın Milas ilçesinde yakalanarak gözaltına alındı.

Soruşturmayla ilgili Ankara'da yapılan operasyonda ise Ünsal Ban'ın şoförü Ahmet K. ile eşi Neslihan K., baldızı Zeynep Naz H. ile evde bulunan bir şüpheli gözaltına alındı.

Adliyeye sevk edilen Ünsal Ban, savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe çıkarıldı. Ban, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Savcılığın itirazı üzerine tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan THK Üniversitesi eski rektörü Ünsal Ban, 3 Eylül 2022'de tutuklandı.

Ünsal Ban'ın bugün Ankara 37'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Duruşmada taraf avukatları ve mahkeme heyeti hazır bulundu. Tutuklu Ünsal Ban hakkında kararını açıklayan mahkeme heyeti, tahliyesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker, Sermaye Piyasası Kurulu eski başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban'ın Marka Yatırım Holding'in sahibi Mine Tozlu Sineren'den sermaye artırımı için 12 milyon TL rüşvet istediğini iddia etmişti. Mine Tozlu Sineren'in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu'nun Sineren'e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti. Sineren ise söz konusu iddiaları doğrulamıştı.

Peker iddialarının devamında, Zehra Taşkesenlioğlu Ban'ın eşi olan Ünsal Ban'ın çektiğini belirttiği bir videoyu da paylaşmıştı. Videoda Zehra Taşkesenlioğlu Ban, elinde bıçakla "İkiniz para kazanacaksınız diye beni yakıyorsunuz" diye bağırdığı görülüyordu. Videonun paylaşılmasının ardından Ünsal Ban, Peker'in iddialarını kabul etmiş ancak videoyu kendisinin göndermediğini söylemişti.

Peker ise "Ünsal Ban'la ben telefonla birkaç kez görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti'nin Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun evde otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu görüntüleri bana yolladı" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Ağustos 2022'de AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban'ın eşi Ünsal Ban'a boşanma davası açtığı ve 70 milyon lira (2,5 milyon dolar) tazminat istediği ortaya çıkmıştı. Ayrıca çiftin yaklaşık 5 milyon euro'ya Malta bandıralı bir tekne kiraladıkları da duyuldu. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Zehra Taşkesenlioğlu Ban, boşanma aşamasındaki eşi Ünsal Ban'dan ve Sedat Peker'den şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine Ban, Muğla'nın Milas ilçesinde eşi Zehra Taşkesenlioğlu Ban'a ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.