CiddiGazete- Gazze'deki hastane katliamının ardından Türkiye'nin ilan ettiği milli yas kararı, yabancı temsilciliklere nota ile duyuruldu.

Notada "Filistin halkının acılarını paylaşmak maksadıyla ilan edilen üç günlük milli yas kapsamında, Türkiye'de ve Türkiye'nin dış temsilciliklerindeki bayrakların 21 Ekim 2023 Cumartesi günü gün batımına kadar yarıya çekileceği" ifadeleri yer aldı.

Almanya, İtalya, İsveç, Birleşik Krallık, Rusya ve Pakistan'ın Ankara'daki büyükelçilikleri bayraklarını yarıya indirmedi. ABD'nin Türkiye'deki diplomatik temsilciliklerinde ise bayraklar yarıya indirildi.

Dışişleri Bakanlığı, 17 Ekim'de Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne gerçekleştirilen saldırı sonucu çok sayıda can kaybı yaşanması dolayısıyla ilan edilen üç gün milli yas ile ilgili Türkiye'nin dış temsilcilikleri ve Türkiye'deki yabancı temsilciliklere bir nota (diplomatik yazışma) yolladı. Notada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye'deki yabancı temsilciliklere gönderilen nota: Bayraklar gün batımına kadar yarıya çekilecek

"Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçilikler ile Uluslararası Kuruluşların Temsilciliklerine saygılarını sunar ve İsrail tarafından sivillere yönelik olarak gerçekleştirilen ve son olarak 17 Ekim 2023 tarihinde bir hastaneye yapılan saldırılar sonucunda hayatını kaybeden ve yaralananlardan dolayı Filistin halkının acılarını paylaşmak maksadıyla Türkiye'de üç gün süreyle milli yas ilan edildiğini, bu çerçevede Türkiye'de ve Türkiye'nin dış temsilciliklerindeki bayrakların 21 Ekim 2023 Cumartesi günü gün batımına kadar yarıya çekileceğini bildirir.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, bu vesileyle Büyükelçilikler ile Uluslararası Kuruluşların Temsilciliklerine en derin saygılarını yineler."

"DOĞRUDAN BAYRAKLARINI YARIYA İNDİRMELERİ İSTENEMEZ"

Dışişleri Bakanlığı'nın notasındaki muğlaklığın bilinçli olduğunu doğrulayan üst düzey bir yetkili, "diplomatik nezaket gereği Türkiye'deki temsilciliklerden doğrudan bayraklarını yarıya indirmelerinin istenemeyeceğini" belirtti.

Çok sayıda Avrupa Birliği (AB) ülkesi de bayraklarını yarıya indirmedi. AB Türkiye Delegasyonu sadece Türk bayrağını yarıya indirirken, AB bayrağını gönderde tuttu. Bayraklarını indirmeyen AB üyesi ülkeler arasında, Avusturya, Belçika, Almanya, İtalya, İsveç, Polonya, Yunanistan ve Slovakya'nın da yer aldığını görüntülendi.

Laz kızı gözaltına alındı Laz kızı gözaltına alındı

Bu ülkelerle birlikte Birleşik Krallık, Rusya ve Pakistan Ankara Büyükelçilikleri de bayraklarını yarıya indirmedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "ABD'nin Türkiye'deki Diplomatik Temsilciliği olarak elim bir şekilde yaşamını yitiren masum insanların yasını Türk halkı ve tüm dünya ile birlikte tutuyoruz" ifadelerine yer verildi. Ancak Ankara 17 Ekim'de Gazze'de el-Ehli Baptist Hastanesi'ne yapılan saldırıdan İsrail'i sorumlu tutarken, ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ziyareti esnasında yaptığı açıklamada "Saldırıyı diğer taraf yapmış gibi görünüyor, siz değil" demişti.

(Anka)