Mansur Yavaş engelleri kaldırdı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle büyük ilgi gören çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı

Mansur Yavaş engelleri kaldırdı

CiddiGazete

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle Başkent’te çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Büyükşehir Belediyesi, özel eğlence programından resim sergisine kadar birçok etkinlik hazırlayarak, engelli vatandaşları bir araya getirildi.

ENGELLERİ KALDIRAN MERKEZ

Büyükşehir Belediyesi Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen programında görme engelli gençleri, Ümitköy Hanımlar Lokali üyeleri yalnız bırakmadı.

Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi’ni ziyaret eden Ümitköy Hanımlar Lokali üyeleri, görme engelli müzik grubunun çalarak seslendirdiği şarkılara eşlik ettiler.

Özel tarayıcılar ve bilgisayar programları aracılığıyla Braille alfabesiyle birçok bilgiye ulaşan 5 bin 839 görme engelli üye bu merkez sayesinde sesli kitap uygulaması ve 400 adet Braille alfabesiyle basılmış kitaba da ücretsiz erişebiliyor.

ANKARAY Beşevler Metro İstasyonu içinde haftanın altı günü 09.00-17.00 saatleri arasında 12 personel ile hizmet veren merkezden yararlanan Cihan Açıkça, “Gazi Üniversitesi müzik öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Burada biz kabartma notlarımızı ya da okumak istediğimiz kaynakları elde edebiliyoruz. Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş elinden geleni yapıyor çok teşekkür ederim” sözleriyle memnuniyetini dile getirirken, Müzik Öğretmenliği bölümünde öğrenimine devam eden Perver Nibak da düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

“Müzik öğretmenliği okuyorum. Bazen kaynak ihtiyacımız oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bu merkezinden yararlanıyorum. Bu sayede birçok kitaba ulaşabiliyoruz. Bundan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a teşekkür ediyorum.”

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNE ÖZEL PROGRAM

Başkent’te Dünya Engelliler Gün için gün boyu birçok etkinlik düzenlenirken, Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen bir başka program da Dikmen Hanımlar Lokalinde gerçekleşti.

“Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok” sloganıyla Hanımlar Lokalinde ağırlanan Ümit Kaplan Özel Eğitim Merkezi öğrenci ve öğretmenleri, eğitmenler eşliğinde hem spor yaptı, hem de dans ederek gönüllerince eğlendi.

EL EMEĞİ GÖZ NURU SERGİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kent Konseyi ile Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) iş birliği ile Kızılay Güvenpark Metro Sanat Galerisi’nde “Resim ve El Sanatları Sergisi” açıldı.

Engelliler Lokali üyelerinin el emeği göz nuru ürünlerinin yer aldığı serginin açılışını Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Necip Özkan yaptı.

Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşlara ücretsiz stant desteği sağlarken, 8 Aralık tarihine kadar açık kalacak sergide kendi ürünlerini satan Elvankent Aile Yaşam Merkezi üyesi Havva Erbaş, “Yaptığımız örgüleri ve el sanat ürünlerini burada sergileme ve satma imkanı bulduk. Büyükşehir Belediyesine ve özellikle de Mansur Başkanımıza bize destek olduğu, bizi unutmadığı ve bize değer verdiği için teşekkür ediyoruz” dedi. Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi Engelliler Lokali üyesi Gizem İnantekin de heyecanını şu sözlerle anlattı:

“Takı, örgü ve ahşap boyama kurslarına gidiyorum. Bu kurslarda yaptığım ürünleri burada sergilemek beni çok mutlu etti. Ürünlerimi satarak para da kazanıyorum. Bu imkanı verdikleri için Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum.”

Sergide ürünlerine gösterilen ilginin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Engelliler Lokali üyesi Doğancan Tuygun düşüncelerini, “Lokalde tesbih, bileklik ve kolye yapıyorum. Bu yaptığım ürünleri burada satıyorum ve para kazanıyorum. Öğretmenlerime ve bu sergide emeği geçenlere teşekkür ederim” sözleriyle paylaşırken, sergiyi gezmeye gelen Berrin Temuroğlu adlı vatandaş, “Bu sergiye desteğinden dolayı Mansur başkana teşekkür ediyorum. Destek olunduğu zaman onlar da güzel şeyler ortaya çıkarabiliyorlar” dedi.

“ANKARA’YI ENGELSİZ BİR KENT HALİNE GETİRECEĞİZ”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından Gençlik Parkı Kültür Merkezi Necip Fazıl Salonu’nda düzenlenen etkinlik de renkli görüntülere ev sahipliği yaptı.

Eğlence programında; Mehteran Takımı ve Büyükşehir Belediyesi Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi Engelliler Lokali Halk Oyunları ekibinin gösterisi büyük alkış alırken, üç engelli vatandaşa akülü ve manuel tekerlekli sandalye hediye edildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Köksal Ünal, yaptığı konuşmada, “Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın çok önem verdiği konulardan biri engellilerimizin Ankara’da rahat yaşamalarını sağlamak. Size söz veriyoruz, Ankara’yı engelsiz bir kent haline getireceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşlar için çalıştıklarını belirten Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Necip Özkan ise “Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Sadece 3 Aralık’ı değil, yılın tüm günlerini engelli günü olarak kabul ediyoruz. Bu konuda çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı. Etkinliğe katılan İstanbul Milletvekilli Aykut Erdoğdu da “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mütevazi, halk adamı, hepimizin ağabeyi, hepimize örnek bir başkan olan Sayın Mansur Yavaş’a teşekkürlerimi iletmek istiyorum” diye konuştu.

Engelli Sporcu Ali Oğuz, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliğe katılmaktan mutlu olduğunu söylerken, Güven Arslan da, “Öncelikle Mansur Yavaş’a bu etkinliği düzenlediği için çok teşekkür ediyorum. Engellilerin hayatın içinde olması lazım” dedi.

YEMEKTE BULUŞTULAR

Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te yaşayan engelli vatandaşlar için Engelliler Günü yemek organizasyonu da düzenledi.

Aileleriyle birlikte Büyükşehir Belediyesi yemek salonunda ağırlanan engelli vatandaşlara seslenen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Baki Kerimoğlu, “Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesi konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Düzenlediğimiz etkinlikler sayesinde, engelli vatandaşların topluma kazandırılması, haklarının savunulması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturmaktayız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 20:28
YORUM EKLE