CiddiGazete- Üniversiteye kayıt için resmi belgede sahtecilik iddiaları üzerine HKP’li avukatlar, AKP eski milletvekili ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanvekili Hamza Yerlikaya’nın peşine düştüler. Sahte lise diplomasıyla Gazi Üniversitesi'ne kayıt yaptırırken yakalanmasından sonra hakim karşısına çıkartılan Yerlikaya'nın yargılanma süreci, avukatların mahkeme dosyalarında yaptığı incelemeler neticesinde şikayet dilekçesine konu oldu. 

HKP’li avukatlar, “Hamza Yerlikaya’nın diploma sahteliğinin mahkeme kararı ile kesinleştiğini, Yerlikaya’nın mahkemede kendi ikrarı’nın olduğunu, ortaokul mezunu olduğunu ve lise diplomasını birilerinin Hamza Yerlikaya’ya sunduğunu” ifade ettiler.

DİPLOMALARININ İPTALİ TALEP EDİLDİ

HKP’li avukatlar, Hamza Yerlikaya’nın sahte lise diploması aldığı İmrahor Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü’ne, sahte diploma ile kayıt yaptırmaya çalıştığı ve mahkemelik olduğu Gazi Üniversitesi’ne, daha sonra lisans diploması aldığı Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’ne ve yüksek lisans diploması aldığı Sakarya Üniversitesi’ne dilekçe ile başvuru yaparak, diplomaların iptalini ve Yerlikaya hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istediler.

MİLLETVEKİLLLİĞİ İPTAL EDİLMELİ

HKP’li avukatlar YSK'ya şikayet dilekçesi vererek, Hamza Yerlikaya’nın lise diplomasının sahte olduğunun mahkeme kararı ile hükme bağlandığını belirttiler ve milletvekilliği haklarının iptali için TBMM’ye yazı yazılmasını talep ettiler.

ALDIĞI MAAŞLAR İADE EDİLMELİ

Hamza Yerlikaya’nın sahte lise diplomasıyla çeşitli üniversitelerden mezun ettirilmesiyle milletvekili olduğu ve Meclis’e girdiğini iddia eden HKP’li avukatlar TBMM Meclis Başkanlığı’na da bir dilekçe ile başvuruda bulundu.

HKP’li avukatlar dilekçede, Hamza Yerlikaya hakkındaki sahtecilik suçundan hükme bağlanmış Mahkeme kararına rağmen, TBMM Başkanlığı'na yanıltıcı bilgi vermesi nedeniyle milletvekilliğinden doğan hakların düşürülmesi, milletvekilliği sıfatıyla yapmış olduğu işlemlerin, atmış olduğu imzaların iptali, hükümsüz kılınması, aldığı ve almakta olduğu maaşların, araç, lojman vb. sosyal olanakların bedellerinin iadesini talep ettiler.

HKP’li avukatlar aynı zamanda dilekçede 23. Dönem Milletvekili olarak seçildikten sonra başvurusu sırasında Meclis Başkanlığı’na eğitim durumunu bildirir hangi belgenin verildiği de soruldu.

Yüksek Seçim Kurulu’na yapılan başvurunun ardından HKP Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av. Ayça Okur, YSK’nın önünde basın açıklaması yaptı.

Av. Ayça Okur’un açıklaması şöyle:

"Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) olarak 2 Temmuz 2020 tarihinde Hamza Yerlikaya’nın lise diplomasının ve sonraki diplomalarının sahte olması sebebiyle yapmış olduğumuz suç duyurusunun ardından bugün de hem diplomalarının sahte olması nedeniyle vermiş olduğu, kullanmış olduğu, milletvekilliği adaylığı sırasında Yüksek Seçim Kurulu’na, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmuş olduğu yine Vakıfbank Genel Müdürlüğü’ne sahte lise diploması sunduğu üniversitelere; Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Burdur Eğitim Fakültesine ve Sakarya Üniversitesi’ne Yüksek lisans için başvuru yaptığı bölümlere dilekçelerimizi ve ekinde suç duyurumuzu gönderdik.

Hem mevcut lisans, lisans üstü diplomalarının iptalini talep ettik. Hem de Yüksek Seçim Kurulu’na milletvekilliği için vermiş olduğu evrakların sahte olması sebebiyle milletvekilliğinin düşürülmesi ve bu nedenle elde etmiş olduğu tüm maddi kazanımların kamu zararı ortaya çıkardığı nedeniyle geri iade alınması talebiyle dilekçelerimizi vermiş olduk" dedi.