CiddiGazete- CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, cezaevinde salgın ve ihmal sonucu ölen tutuklu ve hükümlülerle ilgili Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na iki ayrı yazılı soru önergesi verdi.

CORONADAN KAÇ MAHKUM ÖLDÜ BELLİ DEĞİL

Yılmaz Tunç, Bülbül'ün cezaevinde salgın kaynaklı ölümlere ilişkin soru önergesine "Bakanlığımız kayıtları incelendiğinde, soru önergesinde bahsi geçen hususlara ilişkin istatistiki bir bilginin bulunmadığı anlaşılmaktadır" cevap verdi.

2018-2023 TARİHLERİ ARASINDA

Bir AKP'linin daha maaş çılgınlığı Bir AKP'linin daha maaş çılgınlığı

Bülbül, bir diğer soru önergesinde ise "Cezaevlerinde pek çok şüpheli ölüm yaşanmaktadır. Kimi sağlık sorunları kimi intihar olarak kayıtlara geçen bu ölümlerin araştırılması ve ihmali ve sorumluluğu bulunan kişiler hakkında gerekli işlemlerin başlatılması gerekmektedir. Ancak ne yazık ki iddia edilen durumlar incelenmediği gibi sorumluların ortaya çıkarılmadığı da görülmektedir" diyerek, Bakan Tunç'a 2018-2023 yılları arasında cezaevinde hayatını kaybedenlerin ölüm nedenlerini, ölümlerinde cezaevi personelinin ihmali olup olmadığını var ise kaç kişi hakkında işlem yapıldığını sordu.

Bakan Tunç önergeye, "2018-2023 Temmuz ayı itibarıyla ceza infaz kurumlarında eceliyle hayatını kaybeden toplam 2 bin 258 tutuklu ve hükümlü bulunduğu anlaşılmıştır" diye cevap verdi.