CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediyesi ve 5 farklı iş kolunda faaliyet gösteren Belediye-İş, Demiryol-İş, Tezkoop-İş, Güvenlik-İş ve Öz Gıda-İş sendikaları arasında daha önce imzalanan TİS'e ek olarak yapılan protokol ile 2024 yılında uygulanacak maaş oranları belirlendi.

İmza töreni öncesinde Atatürk Spor Salonu'nu aileleriyle birlikte dolduran personel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı davul-zurna eşliğinde karşıladı.

"HİÇBİR PERSONELİ SİYASİ NEDENLERLE İŞTEN ÇIKARTMADIK"

ABB Başkanı Mansur Yavaş, törende yaptığı konuşmada, "Temmuz ayından günümüze kadar olan enflasyon farkını vereceğimize söz vermiştik. TÜİK verilerine göre Temmuz'dan günümüze kadar enflasyon oranı yüzde 37,57 arttı. Toplu iş sözleşmemizde ise yüzde 40 artış öngörülüyordu. Tüm bu olumsuz şartlara kayıtsız kalamazdık. 'Biz bir aileyiz' derken hiçbir zaman boşuna konuşmadık. Pandemide, depremde, selde, afette, en kötü günlerde özveriyle çalışan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden tüm Türkiye'ye bir dayanışma destanı yazan mesai arkadaşlarımızın elbette yanında olacağız" dedi.

"BEKLEDİLER Kİ BÜYÜKŞEHİR YÖNETİMİ İLE İŞÇİLERLE KARŞI KARŞIYA GELSİN"

EYT düzenlemesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanı geçen yıl EYT'lileri asla emekli etmeyeceğini söylemişti. 'Seçim kaybı olsa dahi EYT düzenlemesini çıkarmayacağım' demişti. Ancak seçim yaklaşırken kanunlaştırıldı ve 6 bin 800 civarında EYT'limiz var. Bunların kıdem tazminatı söz konusu oldu. Şu ana kadar 2 milyar lira ödeme yapmak durumunda kaldık. Halbuki 2022 yılının sonunda bütçemizi hazırlarken EYT'lilere ayrılmış 1 kuruş dahi yoktu. Ayrıca, 6 Şubat depreminden sonra 600 milyonun üzerinde harcama yaptık. O da 2023 bütçesinde hiçbir kalemde yoktu. Belediye Meclisinde tüm ilçe belediye başkanları aynı durumla karşı karşıya kaldıkları için gittiler kredilerini çektiler, ödemeye çalıştılar. Ancak Büyükşehir Belediye Meclisine gelince bu durumu bilmelerine rağmen 8 aydır bekletiyorlar. Bir yandan da 'EYT'lilerin kıdem tazminatını neden geç ödüyorsunuz' diyorlar. İstiyorlar ki işçiyle karşı karşıya kalalım. Buna rağmen EYT'lilerin tüm tazminatlarını ödedik. Şimdi yeni emekli olanlar olursa elbette onları da ödeyeceğiz. Bu durumu bilmelerine rağmen kredi talebini orada bekletiyorlar. Bekliyorlar ki büyükşehir yönetimi işçilerle karşı karşıya gelsin."

"ŞİMDİLİK YÜZDE 70"

İşte Ankara anketinde son tablo İşte Ankara anketinde son tablo

Atatürk Spor Salonu'ndaki personele "Yüzde kaç bekliyorsunuz?" diye soran Mansur Yavaş, "Şimdilik yüzde 70 zam yapıyoruz. Bunu söylerken, bunun da bu enflasyonist ortamda eriyeceğinden hiç şüphem yok ama daima yanınızda olacağız. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerlidir" dedi.

2023 yılının ocak ayında yapılan yüzde 45 ve temmuz aylarında yapılan ortalama yüzde 36 iyileştirme üzerine yapılan yüzde 70'lik zam ile bir yılda yüzde 151 oranında zam yapıldığını belirten Mansur Yavaş, "Ayrıca bir müjde daha vermek istiyorum; yemek ücretleri 2 bin 860 liradan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenen tutarın en üst limiti olan aylık 4 bin 862 liraya yükseltilmiştir. Yüzde 70 zam oranı ise tüm sosyal yan haklara da uygulanmıştır" diye konuştu.

Ek dersli personelin ücretleri ile ilgili de bilgi veren Yavaş, "Mevzuat gereği memur maaş kat sayılarıyla bağlantılı olarak belirleniyor. Bu yüzden farklı bir yöntem arayışı ve mevzuat değişikliği talebimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazdık. Bakanlık’tan bizlere şifahi olarak bir mevzuat çalışması yapıldığı ve Cumhurbaşkanlığına gönderildiği iletildi. Sonucu takip edeceğiz, ek dersli personelimizin de yanında olmak için tüm yasal yolları deneyeceğiz. Onların da mağduriyetini ortadan kaldıracağız. 180 kişilik kadrolu işçilerimizle ilgili olarak ise toplu iş sözleşmemizin ilgili maddesi gereği bir yıllık enflasyon farkı kadrolu işçilerimizin ücretlerine Şubat ayında yansıtılacaktır" ifadelerini kullandı.

"BİR KAVŞAĞIN BİRKAÇ YIL DAHA OLMAMASIYLA ANKARA BİR ŞEY KAYBETMEZ"

Enflasyonun düşmemesi durumunda maaşlarda erime olacağının farkında olduklarını belirten Mansur Yavaş, şöyle dedi:

"Eğer enflasyon düşmezse elbette ki maaşlarınızda erime olacak. Kira fiyatları yükseldi. Gerçekten ekonomik durum zorlaştı. Ancak ben olaya şöyle bakıyorum; sadece mesai arkadaşlarım değil büyük ailem dediğim Ankara'da da bu konularda mağduriyet çok fazla. Diyorum ki, bugün olmayan bir kavşağın, birkaç yıl daha olmamasıyla Ankara bir şey kaybetmez. Ancak onlara harcayacak ödeneği de Ankara'da sosyal destek alan ailelere döndürüp onları da aç ve açık da bırakmayacağız. Onların çocuklarının da diğer arkadaşları gibi eşit eğitim almaları için, soğukta donmamaları için çalışmalarımız devam edecek."