CiddiGazete- Açık Toplum Vakfı ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV) eski başkanı Can Paker yaşamını yitirdi.

Paker'in ölüm haberini, kardeşi Canan Barlas kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımla şu ifadelerle duyurdu: "Çok değerli abim Can Paker'i kaybettik."

Gazeteci Oral Çalışlar da "Sevgili arkadaşım Can Paker'i kaybettik. Çok üzgünüm" ifadelerini kullandı.

81 yaşındaki Paker, bir süredir Amerikan Hastanesi'nde tedavi görüyordu.

CAN PAKER KİMDİR?

Nafiz Can Paker, 1942'de Eskişehir'de doğdu. İstanbul Robert Koleji tamamladıktan sonra, 1962 yılında başladığı Berlin Teknik Üniversitesi'nde lisans eğitimini 1973 yılında tamamladı. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimini ve doktorasını tamamladı.

TEM'de feci kaza: 6 can kaybı TEM'de feci kaza: 6 can kaybı

TÜSİAD ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı gibi birçok kuruluşunun yönetiminde yer aldı. 2001 yılında Açık Toplum Enstitüsü Türkiye Danışma Kurulu üyeleri arasında bir dönem yer aldı ve danışma kurulu başkanlığı yaptı. CHP eski genel başkanı Deniz Baykal'ın danışmanlık görevini üstlendi.

Can Paker, 3 Nisan 2013 tarihinde AKP hükümeti tarafından açıklanan ve açılım ihaneti sürecini yöneten 63 kişilik "Akil İnsanlar" heyetinde yer almıştı.