CiddiGazete- Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi dekanlığına atanan ve "Ben mimarlık eğitimi almış ve mimar gibi bir bilgiye sahip bir kişi değilim" sözleriyle de gündem olan ilahiyat fakültesi mezunu Prof. Dr. Muhittin Kapanşahin, istifa etti.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, "Atamaları YÖK yapıyor ama dekanlıklar idari görev yerleridir. O işin uzmanı olmaya gerek yoktur. Hocamız daha fazla yıpranmasın diye istifasını istedim. Kendisi de kabul etti. Dönem sonuna kadar dekan yardımcımızla devam edeceğiz" dedi.

YÖK: İsteyene yüz yüze eğitim YÖK: İsteyene yüz yüze eğitim

Geçtiğimiz yıl Erciyes Üniversitesi'nden Karabük Üniversitesi'ne gelen Kapanşahin, Kahramanmaraş depremlerinin ertesi günü 7 Şubat'ta Rektör Refik Polat'ın onayı ile Mimarlık Fakültesi'ne dekan olarak atandı. Depremin ardından yapılan atama, sosyal medyada tartışma konusu oldu.

"KALEM OYNATTIĞIM BİR ALAN"

1995'te Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olan, İslam Tarihi üzerine yüksek lisans yapan, ardından aynı üniversitede 30 yıla yakın araştırma ve öğretim üyesi olarak çalışan, yine aynı üniversitede İslam tarihi üzerine doktorasını yapan Muhittin Kapanşahin, 2022 yılında Karabük Üniversitesi'ne geçiş yaptı.

Kahramanmaraş depreminin ertesi günü Karabük Üniversitesi Mimarlık Fakültesine dekan olarak atanan Kapanşahin, eleştiriler üzerine "Tabi ben tarihçiyim fakat ben tarihe olan merakımdan dolayısıyla ilahiyat fakültesi sonrasında çalışma alanımı tarih üzerine yaptım. Yani bu nokta da benim mimari ve şehircilik üzerinde kalem oynattığım, söz söylediğim, ders verdiğim bir alan ama şunu diyemem; ben mimarlık eğitimi almış ve mimar gibi bir bilgiye sahip bir kişi değilim; böyle bir iddiada bulunamam. Mimari de bilim tarihimiz de şehir tarihimiz de İslam medeniyeti içerisinde ayrılmaz bir unsur olduğundan dolayı kendisiyle derslerimle ilgili olarak yakın bir ilişki içerisinde olduğumu ifade edebilirim" açıklamasını yapmıştı.