Doktora 70 TL giysi yardımı Doktora 70 TL giysi yardımı

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Giderlerse gitsinler" dediği hekimlerin yurt dışına göçü sürerken, Sağlık Bakanlığı'nın açtığı kadro ilanlarına başvuru sayıları hayal kırıklığı yaşattı.

2023'ün ilk dokuz ayında Türk Tabipleri Birliği'ne yurt dışına gitmek için "iyi hal belgesi" başvurusu yapanların sayısı 2 bin 295'e ulaşırken, kamu hastanelerine atamalarda kadrolar boş kaldı.

İKİ KEZ İLAN YAYIMLANDI

Sağlık Bakanlığı bu yıl iki kez hekim ilanına çıktı. Yaklaşık 3 bin boş kadrosu olan bakanlık, ilkinde 39, ikincisinde 774 atama yapabildi. Çocuk bölümlerinin çoğunlukta olduğu 22 branş ise hiç tercih edilmedi.

Tercih sonuçlarına göre 31 branş için doluluk oranı yüzde 20-50 arasında kalırken sadece 5 branşın doluluk oranı yüzde 50'nin üstünde.

Tercih sonuçlarına göre çocuk göğüs hastalıkları bölümü için açılan beş kadroya, el cerrahisi için açılan 12 kişilik kadroya yerleşen yok. Çocuk hematolojisi ve onkolojisi bölümünde açılan 13 kadroya bir kişi yerleşirken, kulak burun boğaz hastalıklarında açılan 123 kadroya 23 kişi tercih yaptı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, az maaş aldıkları doğrultusunda şikâyet eden doktorları bu devletin yetiştirdiğini belirterek, "Açık konuşuyorum, açık konuşmayı severim. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam ederiz, buralarda onlarla devam ederiz. Gerekirse yurt dışından ülkemize dönmek isteyenleri süratle davet ederiz. Buralar boş kalmaz merak etmeyin" demişti.

(Cumhuriyet)