En güvenilir siyasi figürler En güvenilir siyasi figürler

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in davetiyle Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin Beşinci Toplantısı'na katılmak üzere bugün Yunanistan'a gitti.

Avrupa Birliği üyesi Yunanistan'ın yedi adası için Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması başlatmayı planladığı öne sürülmüştü.

Bloomberg ve Reuters'a konuşan Yunan yetkililer iki ülke arasındaki turizmi desteklemek amacıyla Türkiye'ye yakın 10 Yunan adasını ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına 7 günlük geçici vize verileceğini açıkladı. Karar, Erdoğan'ın bugün başlayan Atina ziyareti sırasında açıklanacak.

Reuters'a konuşan bir Yunan hükümet yetkilisi, "Pozitif bir gündeme ağırlık vererek bunun her iki tarafa da katkı sağlayacağını göstermek istiyoruz" dedi.

Haberde, "Hükümet yetkililerine göre toplantılardan ortak bir deklarasyon ve ekonomi, sağlık, eğitim, tarım, göç ve turizm gibi sektörlerde anlaşmalar çıkacak. Yetkililer, Yunanistan'ın Avrupa Birliği'nden Türk vatandaşlarının Türkiye kıyılarına yakın 10 ada için yedi günlük turist vizesine yeniden başvurabilmeleri için izin aldığını ve bunun iyi niyetin bir kanıtı olarak ziyaret sırasında duyurulmasının beklendiğini söyledi" ifadelerine yer verildi.