CiddiGazete- AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, İstanbul Bahçelievler'de düzenlenen iftar programına katıldı.

"OLUMSUZLUKLARDAN NASİBİMİZE ALDIK"

Salgında herkesin kimyasının bozulduğuna vurgu yapan Binali Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

- Dünyanın kimyası bozuldu hatta dünyanın çivisi çıktı desek yanlış olmaz çünkü tedarik zinciri kayboldu. Üretilmesi gereken ürünler üretilmedi, iş hayatı ve seyahatler hep aksadı.

- Tüm bunların karşılığı da enflasyon yani fiyatların artışı olarak geri döndü ve neticede milletimize bir maliyet yükledi. Şimdi tam işleri yoluna koyduk derken bu seferde hemen kuzeyimizde bir savaşla karşı karşıyayız.

"FİYATLAR ÇOK ARTTI"

- Doların artması tepeden tırnağa her şeyi etkiledi. Fiyatlar çok arttı. Haklı olarak vatandaşlarımız sıkıntı içine düştü.

- Bu, Türkiye'ye özgü bir şey değil, bütün dünyanın içinde olduğu ve üstesinden gelemediği küresel bir sorun. Ama sorun küresel diye kayıtsız kalacak halimiz yok.

- Eldeki imkanlarla vatandaşlarımızın sıkıntısını azaltacak tedbirler almamız gerekiyor.

- Tarım, gıda sektörlerinde hatta üretimin her alanında yaşananları sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hükümetimiz yakından takip ediyor. Tedbirler de tek tek alınıyor. 20 yıldır beraberiz, 20 yılı geride bıraktık. Başarılarla geçen 16 yılımız var. Son 4 yılda dünyada yaşanan olumsuzluklardan nasibimize aldık.

- Bunlarda geçecek, kışın sonu bahardır. İnşallah bu sıkıntıları birer birer aşarak geliyoruz ve daha güzel günleri yine birlikte yaşayacağız.

MUHALEFETTİN HELALLİK İSTEDİ

Binali Yıldırım, "Bizi acımasızca eleştirenler, 'Bu şehir hastanelerini neden yaptınız, hangi yandaşlarınıza peşkeş çektiniz' diyenler, yaşanan pandemi sürecinde şehir hastanelerinin hayat kurtardığını görünce sus pus oldu. Sesleri çıkmıyor. Milletten helallik dilemeye kalkmadan önce yolları, hastaneleri, havaalanlarını, tünelleri yaparken acımasızca üzerimize gelen bu muhalefetteki arkadaşlar önce bizden helallik dilemesi lazım. Şimdi bu hastaneler hayat kurtarıyor, bu yollar hayat kurtarıyor. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük milleti birleştirdik. Ama bir şeye çok dikkat ettik. Dedik ki, yolları böleriz Türkiye'yi böldürtmeyiz" şeklinde konuştu.

"BU TOPRAKLAR BİZE RASTGELE GELMEDİ"

Mehmetçiklerin Ramazan gününde gece gündüz demeden, bu sofralarda huzurla ve güvenlik içinde bir araya gelebilmemiz için mesai yaptıklarını vurgulayan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

- Kahraman askerlerimiz terör örgütlerine göz açtırtmıyorlar. Ama diğer yandan terör örgütünün kontrolüne girmiş siyasi kadrolarla, 1915 olaylarında çeteci Ermenilerin, doğu ve güneydoğuda katlettiği dedelerimizin bu acılarını umursamaz bir şekilde 'Ermeni soykırımı' diye kanun teklifi verebiliyorlar.

- Uyanalım değerli kardeşlerim. Bu topraklar bize rastgele gelmedi. Büyük bedeller ödedik.

- 780 bin kilometre kare vatan toprağımızda bir olacağız, beraber kardeş olacağız. Ay ve yıldızlı bayrağımızın altında birlikte Türkiye olacağız inşallah.