CiddiGazete- Rekoltedeki azalmalar ve yüksek üretim maliyetleri gibi nedenlerle artan kuruyemiş fiyatları, bu yıl aşurelik malzemelerin fiyatlarını uçurdu.

Tüm Kuruyemiş Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkan Yardımcısı Yunus Emre Kaşıkcı, ülke genelindeki temel aşurelik malzeme fiyatlarının bu yıl yüzde 60 ila yüzde 207 aralığında zamlandığını söyledi.

Valiyi selamlamayan askerler görevden alındı Valiyi selamlamayan askerler görevden alındı

Kaşıkcı, geçen yıl 200 TL'ye kaynayan bir tencere aşurenin bu yıl 350-400 TL'ye kaynayacağını belirtti.

EN ÇOK AŞURELİK BUĞDAY ZAMLANDI

Yunus Emre Kaşıkcı'nın verdiği bilgiye göre, bu yıl en fazla zamlanan malzeme aşurelik buğday oldu.

Geçen yıl kilosu 6,5 TL'den satılan aşurelik buğdayın bu yıl yüzde 207 zamlanarak 20 TL'ye ulaştığını söyleyen Kaşıkcı, "Kilosu geçen yıl 25 TL olan soyulmuş fıstık, bu yıl yüzde 100 artışla 50 TL'ye çıktı. Geçen yıl kilosu 45 TL olan kayısı ise bu yıl 130 TL'ye yükseldi. Kayısıdaki bu artışta Malatya'da yaşanan don olayının da etkili olduğu belirtiliyor" dedi.

Diğer temel aşureliklerden fındık ve ceviz fiyatlarının, son bir yılda ülke genelinde ortalama 100 TL'den 180 TL'ye çıktığını belirten Kaşıkcı, badem fiyatlarının 105 TL'den 225 TL'ye, kuru üzüm fiyatlarının ise geçen yıl 25 TL iken bu yıl 40 TL'ye yükseldiğini ifade etti.

KURUYEMİŞE 8 AYDA YÜZDE 130 ZAM

Öte yandan, 2020'de bir tencere aşure 100-150 TL'ye mal olurken, geçen yıl bu tutar tarımsal kuraklık ve yüksek üretim maliyetleri nedeniyle 200 TL'ye yaklaşmıştı.

Tarımsal üretim maliyetlerinde durdurulamayan artışlar ve maliyetlerin her geçen ay yeni rekorlar kırması; buna Rusya-Ukrayna savaşının buğday fiyatlarını ciddi şekilde etkilemesi gibi nedenler de eklenince aşurelik malzemelerin fiyatları son iki yılda 100 TL'den 400 TL'ye kadar çıkmış oldu.

Yunus Emre Kaşıkcı, yılın ilk 8 ayında kuruyemiş fiyatlarının ortalama yüzde 130 zamlandığını aktardı.

GIDA FİYATLARI SADECE TÜRKİYE'DE DÜŞMEDİ

Öte yandan FAO dünya gıda endeksi temmuz ayında 159.7 seviyesinden yüzde 12'ye geriledi ve 141 oldu. Tüm dünyada gıda fiyatları belirgin şekilde ucuzlarken, Türkiye'de günlük zam uygulaması dikkat çekti.