CiddiGazete- Cumhuriyet Halk Partisi'nin hazırladığı ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesabından paylaştığı 100. yıl videosunda bir skandal imza atıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu videoyu "Biliyoruz ki umut, halkın egemenliği... Cumhuriyet Halk Partimizin 100. yaşı kutlu olsun!" notuyla paylaştı.

Videoda Kıbrıs'taki Türk mücahitler diye EOKA terör örgütü mensuplarının yer aldığı bir fotoğraf kullanıldı. Söz konusu fotoğrafta, 23 Nisan 1964'te EOKA'lı teröristlerin ele geçirdiği Türk Bayrağı görülüyor.

Aynı fotoğraf geçen yıl KKTC'de piyango biletinin üzerine basılmış, gelen tepkilerden sonra Devlet Piyangoları Birim Sorumlusu görevinden istifa etmişti.

AYSU BANKOĞLU'NDAN İLGİNÇ SAVUNMA

CHP Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aysu Bankoğlu, "Videoda EOKA'cıların fotoğrafı neden kullanıldı?" sorusuna verdiği cevapta öznenin dışında her şeyi söyledi.

"Neden kullanıldı" sorusunun karşılığı olmayan Bankoğlu'nun skandalla ilgili açıklaması şöyle:

"Türkiye'nin kurucu partisinin 100 yıl önce çıktığı yolda, ülkemizin topraklarına ve halkına sahip çıkma hikayesinin anlatıldığı kısa filmimizin her zaman olduğu gibi belli odaklarca algı operasyonu ile maksatlı olarak karalanmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır. Bu defaki karalama girişiminin; Kıbrıs'ta kazanılan büyük zaferin filmde tek bir kare üzerinden yapılmaya çalışıldığı görülmektedir. Filmin 50 ve 59’uncu saniyeleri arasındaki bölümde Ecevit’in bu hainleri Beşparmak dağlarına gömmesinin hikayesi yer almaktadır."

Erdoğan Nahçıvan yolcusu Erdoğan Nahçıvan yolcusu

"ALGI OPERASYONU" İDDİASI

Videonun bu bölümü üzerinden algı operasyonu yaratılmak istendiğini savunan Bankoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Bu bölümde ulusumuza karşı böylesine haince bir davranışı sergileyenlerin sevinçlerinin nasıl kursaklarında kaldığı, nasıl Beşparmak dağlarının ardına gömüldüğü ve üzerlerine bağımsızlık mücadelemize atıfla dünyanın en büyük bayrağının nasıl resmedildiği gerçeği anlatılmaktadır.

100. Yıl filmimizde de anlatıldığı üzere, bayrağımıza el uzatanlarının sonunun ne olacağı çok açıktır. Kuşkusuz ki kurulduğu günden bugüne topraklarımızın, bayrağımızın ve egemenliğimizin en büyük garantisi Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Filmden alınan tek bir fotoğraf ile algı operasyonu yapmaya çalışanların ve Süleyman Şah Türbesi’nde ve Ege Adaları'nda toprağımıza ve bayrağımıza sahip çıkamayanların bunu anlamasını beklemek mümkün değildir."