CiddiGazete- Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları sürerken Cumhur İttifakı ortaklarından Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’den bir tahmin geldi.

TGRT Haber'e değerlendirmelerde bulunan Destici, “Asgari ücretle ilgili duyumum” diyerek rakam paylaştı. Destici özetle şunları söyledi:

'YILDA İKİ ZAM ŞART'

“Asgari ücretle ilgili duyumum 16-17 bin TL arasında. Bana göre 17 bin TL'nin altında olmaması lazım. Şöyle bir sürpriz çıkabilir; defaten de dile getirdim, asgari ücret iki kere tespit ediliyordu. Bunun iki kere yapılması gerekiyor. Neden? Çünkü enflasyonun yüzde 40-50'lerde seyrettiği bir dönemde yılda bir kere zam yapmak asgari ücretliyi enflasyona ezdirmek anlamına gelir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2024 enflasyon tahmini yüzde 38-40. Yurt dışında da yüzde 50-53. Diyelim ki yüzde 40-50 gerçekleşti. Yılın yarısı geldiğinde asgari ücret erimiş olacak. Sürpriz beklentim tek zam yapılacaksa 2024 enflasyon farkının da hesaba katılmasıyla asgari ücrete 17 bin TL'nin üzerinde bir rakam da komisyondan çıkabilir.”

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI

Emekli zammıyla ilgili de konuşan Destici, kök ücret sorununa dikkat çekti. Kök ücreti düşük olan emeklilerin temmuz ayındaki yüzde 25'lik zamdan faydalanamadığını belirten Destici, “Kök maaşa zam yapılınca düşük alan 7 bin 500 TL’de kaldı. Meclis’te olsaydım kesinlikle 7 bin 500 TL'nin altında maaş alan emeklinin kalmasına asla müsaade etmezdim. Emeklilere kademeli zam yapılması lazım. Emeklilerimizle ilgili sadece enflasyon farkı değil, enflasyonun üzerinde ciddi bir iyileştirme yapılmalı. 7500 TL alan emeklilere mümkünse yüzde 100 zam yapılması lazım” diye konuştu.

Gökhan Zan'a kim rüşvet teklif etti Gökhan Zan'a kim rüşvet teklif etti

SEYYANEN ZAM

Destici sözlerini şöyle tamamladı:

“Kademeli olarak diğer emeklilere de yapılması lazım. Vatandaşlar gelip, ‘Emekli olduğumda asgari ücretin 3 katı maaş alıyordum, şimdi bir buçuk katına düştü’ diyor. Kademeli olarak yapılması lazım. Eğer ocak ayında beklendiği gibi bir artış olmazsa seçimlere de yansıyacaktır. Emekliye artı bir refah payı verilecek. Memurlara bu sene seyyanen fark yok. Bu defa emekliye verilecek. Düşük maaş alan 7 bin 500-10 bin TL arasında maaş alan emeklilerin biraz daha fazla gözetileceği duyumlarımız var.”