CiddiGazete- Doğalgazın ardından bir zam da elektriğe geldi. Konutlarda kullanılan elektriğe bu geceden itibaren yüzde 20 zam yapıldığı duyuruldu. EPDK tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

BOTAŞ'ın yeni fiyat mekanizmasında zam kokusu BOTAŞ'ın yeni fiyat mekanizmasında zam kokusu

- Pandeminin etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirmiştir.

- "Küresel enerji krizi" olarak da yorumlanan bu süreçte neredeyse bütün ham madde fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşanmış bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir.

- Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebi ile nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için %20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30, sanayi abone grubu için %50 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 TL olmuştur.

- Yeni tarifeler 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir.