Finlandiya'dan kritik NATO kararı

Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinistö, "NATO üyeliği için resmen başvuracağız" dedi

Finlandiya'dan kritik NATO kararı

CiddiGazete- Finlandiya hükümeti, NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini açıkladı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Finlandiya'nın NATO üyeliğine başvuracağını söyleyerek, "Bu güvenliğimizi en yüksek seviyeye çıkaracak" dedi.

RUSYA "VURURUZ" DEMİŞTİ

Rusya'dan daha önce yapılan açıklamada, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımının "savaş tehdidi" sayılacağı ifade edilmişti. Rusya, NATO'ya katılım için adım atmaları halinde iki ülkeyi de vurmakla tehdit etmişti.

"ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ"

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine sıcak bakmadığı açıklamalarından sonra bu sözlere şaşırdığını belirtti. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ile Finlandiya'nın NATO üyeliğine başvuracağını basın toplantısında duyuran Niinistö'ya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının Finlandiya için endişe oluşturup oluşturmadığı soruldu. Niinistö yaptığı açıklamada, "Açıkçası bu beni şaşırttı. Çünkü yaklaşık bir ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptım ve aslında, NATO üyeliğine başvurumuzu olumlu olarak değerlendireceğini söyledi. Kendisine teşekkür ettim. Ancak bunlar dün duyduklarımızdan farklıydı. Bence şu anda ihtiyacımız olan şey, net bir cevap. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gündeme gelen sorunlar hakkında yeni bir görüşme yapmaya hazırım" şeklinde konuştu.

"SÜRECİN HIZLI OLMASINI SAĞLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ"

Başbakan Marin ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Onay sürecinin mümkün olduğu kadar kısa ve sorunsuz geçmesini umuyoruz. Bu nedenle, pek çok NATO üyesi ülkeyle, bahar aylarında sürecimizi ve NATO’ya katılma yeteneklerimizi tartıştık. Bu yüzden, önümüzdeki birkaç ay içinde bu sürecin mümkün olduğunca sorunsuz ve hızlı olmasını sağlamaya çalışacağız. Finlandiya’nın veya İsveç'in NATO üyeliği konusunda herhangi bir sorun olacağına dair NATO'dan herhangi bir belirti görmedik. NATO ile zaten bağlantılı olan tüm yeteneklere sahibiz. Ve biz NATO’nun yakın ortağıyız. Ancak bazı sorulara ilişkin belirli açıklamalar gördük. Bu tartışmaları ülkelerle ve bakanlarla yapmamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Diğer liderlerle de çok sakin bir şekilde her konuyu tartışıyoruz ama sorun çıkacağını sanmıyorum" dedi.

STOLTENBERG'DEN YENİ AÇIKLAMA

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç NATO'nun yakın ortaklarıdır. NATO'ya başvurmak kendi kararlarıdır" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2022, 23:57
YORUM EKLE