Kendilerine aşı yaptılar mı?

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, Pfizer ile ürettikleri Covid-19 aşısının BioNTech şirketi çalışanlarına yapılıp yapılmadığına ilişkin soruyu cevapladı

Kendilerine aşı yaptılar mı?

CiddiGazete- Covid-19 aşısını bulan Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, çalışmalarına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Şahin, Pfizer ile ürettikleri aşının BioNTech şirketi çalışanlarına yapılıp yapılmadığı hakkındaki soruyu, "Klinik düzenlemelerden dolayı aşı yaptırmamıza izin verilmiyor. Aşı şu anda sadece klinik deneyler dahilinde uygulanabiliyor. Ve klinik denemelere şirket çalışanlarının katılmasına izin verilmiyor. Yani bu, aşıya diğer insanların da erişimi olduğunda bizim de erişebileceğimiz anlamına geliyor" şeklinde cevapladı.

TRUMP’IN İDDİASINA CEVAP

ABD Başkanı Donald Trump'ın seçimi kaybetmesi için aşı keşfinin geç açıklandığı yolundaki iddiası hakkında ise Dr. Türeci şu değerlendirmeyi yaptı:

"Burada Almanya'da geciktirmek ya da ABD seçimlerine müdahale etmekte herhangi bir çıkarımız yok. Biliyorsunuz ki klinik denemeler son derece kurallara uygun düzenleniyor ve bu gerçekten geciktirebileceğiniz, durdurabileceğiniz ya da hızlandırabileceğiniz bir şey değil."

‘SİYASETLE İLGİLENMİYORUZ’

Uğur Şahin ise iddiaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Siyasetle ilgilenmiyoruz. Günün sonunda bizim çıkarımız mümkün mertebe en hızlı şekilde bu aşıyı geliştirmek. Etik standartları takip etmek, bilimsel standartları takip etmek zorundayız.

Pazar günü akşam etkinlik sonuçlarını öğrendim ve ertesi sabah sonuçları açıkladık. Bu öylesine önemli bir bilgiydi ki, ekibimiz, basın ekibimiz uygun haberle ortaya çıkmak için bütün gece çalıştı.

Yani günün sonunda, biz bilimle hareket ediyoruz, kendi standartlarımızla hareket ediyoruz. Bu, hiçbir siyasi gündemle eşleşmez."

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 12:32
YORUM EKLE