CiddiGazete- Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İYİ Parti üyeliğimi sonlandırdım. Bilgilerinize" dedi

Geçmişte Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapan Yılmaz, İyi Parti'den 2018 seçimlerinde Ankara milletvekili seçilmişti.

Bir süre sağlık sorunları yaşayan Durmuş Yılmaz, milletvekilliği dönemi de dahil siyasi faaliyetlerden uzak durmuş, sosyal medya hesabından ekonomik gelişmeleri değerlendirmişti.

İyi Partili belediye başkanı istifa etti İyi Partili belediye başkanı istifa etti

DURMUŞ YILMAZ KİMDİR?

Durmuş Yılmaz 1947 senesinde Uşak'ın Eşme ilçesine bağlı Karacaömerli köyünde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini memleketinde okuyan Yılmaz, lise eğitimini Ankara Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi'nde tamamladı.

Lise mezuniyetinin ardından 3 sene Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimine devam etti. 1970 senesinde Millî Eğitim Bakanlığının açmış olduğu Devlet Bursu sınavını kazandı ve Ticaret Bakanlığı adına iktisat öğrenimi için İngiltere'ye gönderildi.

City University of London'da ekonomi dalında lisans, University College, University of London'da lisans üstü eğitim gördü.

1980 senesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kambiyo Genel Müdürlüğünde göreve başladı.

18 Nisan 2006-18 Nisan 2011 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı oldu.

7 Haziran 2015-1 Kasım 2015 tarihleri arasında da MHP'den 25. Dönem Uşak Milletvekili oldu.

2017 senesinin Ekim ayında, Meral Akşener'in yeni partisi İyi Parti'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

2018'de Ankara’dan vekil seçilen Yılmaz, Deniz Baykal'ın en yaşlı üye olmasına rağmen sağlık sorunları gerekçesiyle özür beyan etmesi üzerine ikinci en yaşlı üye olarak meclisin geçici başkanı olmuştu.

14 Mayıs seçimlerinde aday olmayan Yılmaz, bugün partiden istifa etti.