Bitcoin cüzdanının şifresini unuttu

Bitcoin hesabının şifresini unutan Stefan Thomas adlı Alman yazılımcının şifresini doğru tahmin edebilmek için sadece iki hakkı kaldı. Thomas, eğer tahmin haklarını yanlış kullanırsa 220 milyon dolarını kaybedecek

Bitcoin cüzdanının şifresini unuttu

CiddiGazete- San Francisco'da yaşayan Alman yazılımcı Stefan Thomas, 10 yıl önce 'Bitcoin Nedir?' adlı animasyonlu video hazırlayarak karşılığında tanesi ortalama 4 dolardan 7 bin 2 Bitcoin kazandı.

Bitcoin’in son bir yılda yüzde 340 değer kazanması ve rekor üstüne rekor kırmasıyla milyoner olan Thomas şifresini hatırlamadığı için kazancına ulaşamıyor.

Sputnik’in aktardığına göre, bu hafta New York Times’a konuşan Thomas, şifresini hatırlamadığını ve yaptığı 8 denemenin ardından hard diskinde yer alan elektronik cüzdanına erişebilmek için sadece iki şifre hakkı kaldığını söyledi.

En yaygın olarak kullandığı sekiz şifre kombinasyonunu deneyen ancak sonuç alamayan Tomas, "Yatağa uzanıp düşünürdüm, sonra yeni bir stratejiyle bilgisayara giderdim, işe yaramazdı ve yine çaresiz kalırdım" diye konuştu.

Thomas Twitter'dan paylaştığı mesajda ise, "Acı verici bir anı. Umarım başkaları benim hatalarımdan ders çıkarabilir. Hâlâ çalıştıklarından emin olmak için yedeklerinizi düzenli olarak test edin. Bir parça öngörü, on yıllık pişmanlığı engelleyebilirdi" ifadelerini kullandı.

Thomas bu iki hakkında da doğru şifreyi giremezse 220 milyon dolar değerindeki kripto parayı kaybedecek.

KRİPTO PARALARIN YÜZDE 20’Sİ KAYIP

Dünyanın en yaygın kripto para birimi Bitcoin kullanıcıları, dijital şifrelerini unutması sonucu ciddi miktarda para kaybediyor.

2013 yılında, İngiltere'de yaşayan IT çalışanı James Howells, 7 bin 500 Bitcoin anahtarlarını içeren bir sabit diski yanlışlıkla çöpe atarak kazancını kaybetmişti. O zamanlar kaybedilen Bitcoin'ler yaklaşık 4 milyon sterlin değerindeydi. Şimdi ise, 250 milyon dolardan fazla değere sahip olacaklardı.

Kriptopara veri şirketi Chainalysi'e göre, dünya genelinde kripto paraların yüzde 20’si cüzdanlara erişimin kaybedilmesi sebebiyle kayıp.

YORUM EKLE