Elektrik fiyatında geri adım hazırlığı

Elektrik fiyatına yapılan fahiş zam, AKP'yi iyice gözden düşürdü. Şimdi de indirim için formül aranırken, oranı Habertürk yazarı Güntay Şimşek dile getirdi

Elektrik fiyatında geri adım hazırlığı

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yapılan bakanlar toplantısının ardından en düşük tarifede aylık elektrik tüketiminin 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıldığını açıklamıştı. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, elektrik faturalarına ilişkin yeni adımların atılacağını ifade etmişti.

Habertürk yazarı Güntay Şimşek, köşe yazısında elektriğe yüzde 50 oranında indirim gelebileceğini iddia etti.

Şimşek'in ifadeleri şöyle:

Yeni yılla birlikte elektrik faturaları vatandaşın tahayyül bile edemeyeceği şekilde artış gösterdi. Bu zamları etkileyen 3 hususun aynı anda değerlendirme yapılmadan veya dikkate almadan zamların yapıldığı anlaşılıyor. Bu sebeple zamların bir kısmının geri alınarak fiyatların aşağı çekileceği bizatihi Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirildi.

DÜZENLEMELER OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Dün akşam da Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın elektrik faturalarıyla yeni düzenlemeler yapılacağını söyledi.

Son bir haftadır ocak ayının yüksek faturaları her kesimde yoğunlukla konuşuluyor. Çünkü 2021'de elektriğe yapılmayan zamlar da bu yıl yapıldı. Elektriğin maliyetlerinde ithal kömür ve doğalgazın etkisi arttı. Yerli kaynaklardan üretilen elektrik, ancak ihtiyacın yüzde 50'sini karşılayabildi. Bu 3 başlığın aynı düşünülmesi durumunda elektrikte böyle rahatsız edici durumun ortaya çıkacağı maalesef görülememiş.

ELEKTRİK FATURALARINA YÜZDE 50 İNDİRİM GELEBİLİR

Hükümet enerji piyasalarında sürdürebilirliği sağlamak için tarifelerde zorunlu düzenlemeye gitmek durumunda kaldığını açıklamıştı. Geçen yıl sübvanse ettiği elektriği bu sene desteklemekten vazgeçmesi faturalara çok büyük fark olarak yansıdı. Şikayetler üzerine yeniden elektrikte sübvansiyonun geri geleceği belirtiliyor. Konuştuğum bazı kaynaklar da indirimin yaklaşık yüzde 50 seviyesinde olabileceğini ifade ettiler.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2022, 08:43
YORUM EKLE