Erdoğan’a Davos daveti

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Borge Brende, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulunarak "Davos'ta görmeyi çok isteriz" dedi

Erdoğan’a Davos daveti

Ocak 2020’de 50. yıldönümü kutlayacak olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) çok özel bir ‘Davos Zirvesi’ gerçekleştirmek üzere şimdiden hazırlıklara başladı.

Hazırlıklar kapsamında açıklamalarda bulunan Başkan Borge Brende, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulundu.

WEF Başkanı Borge Brende, Türkiye’den güçlü bir katılım için Ankara’da oldukça yoğun bir mesai harcadı.

TÜRKİYE'DE 4 BAKANLA GÖRÜŞTÜ

Aynı zamanda ünlü bir siyasetçi olan ve geçmişte Norveç’in Çevre, Ticaret ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlenen Brende, 2 gün süren Türkiye temasları kapsamında Ankara’da bir günde 4 bakanla birden görüştü.

Türkiye ziyaretinin ikinci gününde ise Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) üyeleriyle bir araya gelen Brende’nin bu yoğun mesaisinin arkasında, WEF’in 50. yılına denk gelen Ocak 2020’deki Davos Zirvesi’ne Türkiye’den en üst düzeyde ve güçlü bir katılım sağlayabilmek yatıyor.

Daha fazla işbirliği için bizzat kendisinin Türkiye’ye geldiğini söyleyen Brende, “Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanı, Ticaret Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Sanayi Bakanı ile görüştüm. Bu görüşmelerde WEF olarak Türkiye ile daha fazla işbirliği imkanlarını ele aldık. Türkiye’nin 50. Kuruluş yıldönümümüzü kutlamaya hazırlandığımız gelecek yılki zirveye daha güçlü bir heyetle katılması bizim için önemli” dedi.

Ankara temaslarının ardından İstanbul’a gelen Brende, TÜSİAD üyeleriyle buluştu. TÜSİAD Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası’nın moderatörlüğünde ‘Geçiş Sürecinde Küreselleşme: Davos 2019 Temaları ve Sonuçları’ başlığı altında Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin görüşlerini paylaşan Brende, Hürriyet’in sorularını cevapladı.

‘DAHA DA DAVOS’A GELMEM’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2009’daki ‘one minute’ çıkışını ve ‘Daha da Davos’a gelmem’ sözlerinin hatırlatıldığı Brende, ‘Ankara temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Davos’a davet etme şansını yakalayabildiniz mi’ şeklindeki soruya şu cevabı verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan her zaman Davos’ta görmeyi istediğimiz, hoş karşılanan bir isim. Özellikle 50. yıldönümümüzde Başkan Erdoğan’ı Davos’ta görmeyi çok isteriz. 50. yıldönümümüz dolayısıyla çok heyecanlıyız. Ocak 2020’de çok özel bir zirveye hazırlanıyoruz. Bu zirvede ele alacağımız, global ekonominin gündeminde olan çok önemli konular var. Eğer Başkan Erdoğan 50. yıldönümümüzde Davos’a katılmaya karar verirse bizler, Türkiye’nin resmi heyeti ve Türk şirketleri için son derece olumlu ve çok özel bir deneyim yaşatacağımızı garantiliyoruz.”

ANKARA'DA ZİRVE YAPILACAK MI?

Brende, yeni dönemde İstanbul’da tekrar bölgesel bir zirve yapılması konusunda ise “Bizim Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri yakından takip eden ve Türkiye’de yatırım yapmak isteyen çok sayıda üyemiz var. Ankara’daki görüşmelerimizde masada elbette İstanbul’da yeniden bir bölgesel zirve yapılması konusu da vardı. Bu konuyu ele aldık ancak detaylara girmedik. İlk etapta 50. yıldönümümüz için hazırlandığımız zirveyi tamamlamak ve işbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz. Biz her zaman Türkiye’de bir zirve yapılması konusuna açığız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2009 yılında Davos'ta katıldığı Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı "One minute" çıkışıyla uzun süre gündemde kalmıştı. Erdoğan, 2009'daki forumda "Daha da Davos’a gelmem" demişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER