Kamu bankaları yüklü döviz sattı

Reuters haber ajansına konuşan bir bankanın başdanışmanı, kamu bankalarının sadece Pazartesi ve Salı günleri yüklü miktarda dolar satışı gerçekleştirdiğini iddia etti

Kamu bankaları yüklü döviz sattı

CiddiGazete- Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kur korumalı TL vadeli mevduat açıklaması sonrası kamu bankalarının, yüklü miktarlarda dolar satışı yaparak Türk Lirası'nın değer kazanmasına destek olduklarını bildirdi.

Ajansın, dört farklı yetkiliye dayandırdığı haberine göre satışlar, Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinde sadece Pazartesi ve Salı günü yaşanan 6 milyar dolarlık düşüşle eşzamanlı gerçekleşti.

3 MİLYAR DOLARLIK MÜDAHALE

Bir bankanın baş danışmanının Reuters'a aktardığına göre kamu bankalarının sadece Pazartesi ve Salı günü yaptığı müdahale 3 milyar doları buldu.

Reuters'ın ulaştığı Ziraat Bank, Vakıf Bank ve Halk Bank, konuyla ilgili henüz yorum yapmadı. Merkez Bankası tarafından da bir açıklama paylaşılmadı.

Resmi verilere göre Merkez Bankası'nın bir önceki hafta 21 milyar dolar olan net döviz rezervleri geçen hafta 12 milyar dolara düştü.

HAFTA BOYUNCA YÜZDE 50 DEĞER KAZANDI

Erdoğan'ın Pazartesi akşamı kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, TL mevduat hesaplarının getirisinin döviz getirisi altında kalması durumunda aradaki farkın vatandaşlara ödeneceğini duyurmuştu.

Bu açıklamadan sonra TL hafta boyunca yaklaşık yüzde 50 değer kazandı.

Ajansın hükümet yetkililerine dayandırdığı bir başka haberde, ekonomi yönetiminin dolar hedefini 9'lar civarında belirlediği ancak "birkaç ay daha" 12-14 seviyesinde olmasının beklendiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2021, 11:23
YORUM EKLE