CiddiGazete- AKP'li milletvekillerinin TBMM'ye sunduğu kanun teklifinde yer alan kritik bir maddeyle, yenilenebilir enerji kaynaklarına devlet tarafından sağlanan "alım garantisinin" TL olarak belirlenme zorunluluğu kaldırılacak. Bu doğrultuda vatandaşın kullandığı elektriğin fiyatı da döviz kuruna bağlı olarak artış gösterecek.

Mevcut yasada yerli kaynaklar sadece TL üzerinden en düşük teklifi veren firmalara tahsis ediliyordu.

TL İFADESİ KALDIRILACAK

Faizler 21 yılın zirvesine yaklaştı Faizler 21 yılın zirvesine yaklaştı

Yasa teklifiyle "TL" ifadesi kaldırılarak, teklifin hangi para cinsinden olacağının yarışma şartnamesiyle belirlenmesinin önü açılıyor. Yasa değiştiğinde rüzgâr ve güneşten elektrik üreten santraller sahiplerine dolar ya da Euro ile alım garantisi verebilecek. Bu durumda "yerli" elektriğin fiyatı, tıpkı ithal doğalgaz ve ithal kömürde olduğu gibi döviz kuru arttıkça zamlanacak.

GÖLLERE DE SANTRAL KURULABİLECEK

Teklif ile halen sadece denizler üzerine kurulabilen güneş ve rüzgâr santralleri artık doğal, suni ve baraj dahil tüm göllerin üzerine de kurulabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı içme ve kullanma amaçlı alanlar hariç dilediği göl, gölet ya da barajı "yenilenebilir enerji kaynağı" ilan edip rüzgar ya da güneş santrallerinin kullanımına açabilecek.

(Sözcü)