CiddiGazete- Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile makam aracıyla gittiği tarikat evinde cüppe ve sarıklı fotoğrafları basına yansıyan Tuğamiral Mehmet Sarı'ya ilişkin açıklama yapan 103 emekli amirale dava açılmıştı.

Bugün görülen duruşmada savcı, 91 sanık için beraat, 12 sanık için de mahkumiyet talep etti.

Emekli amirallerin avukatı Hüseyin Ersöz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Savcı, 91 sanık için beraat, 12 sanık için mahkumiyet kararı talep etti. Aynı WhatsApp Grubunda yer alan kişiler arasında ayrım yapması hakkaniyete aykırı bir yaklaşım. İfade hürriyeti koruması altındaki bir açıklamadan, herkes hakkında Beraat istenmeliydi" dedi.

NE OLMUŞTU?

Emekli amiraller TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un "Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü feshedebilir mi?" sorusuna "Teknik olarak evet" yanıtı vermesi ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda başlayan tartışmalarla ilgili emekli 103 amiral Montrö açıklaması yapmıştı.

Servet Avcı: Kardeşlik onu unutturmamaktır Servet Avcı: Kardeşlik onu unutturmamaktır

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu'nca emekli amiraller tarafından 4 Nisan'da hazırlanan ve kamuoyunda 'amiraller bildirisi' olarak bilinen Montrö açıklamasıyla ile ilgili resen soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında, söz konusu bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde faaliyet gösteren 14 emekli amiralden 10'u Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise emniyete ifadeye çağrıldı. Emekli askerler ifade işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında 6 emekli amiral ile 1 emekli general 16 Nisan'da, 84 şüpheli ise 27 Mayıs'ta ifadeye çağrıldı ve onlar da adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı "bildiri" soruşturmasını tamamlayarak, 103 şüpheli hakkında iddianame düzenlenmişti. Savcılık TCK'nın 316/1'inci maddesi kapsamında, "devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan 12 yıla kadar hapis cezası talep etmişti. Ankara 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etmişti.