CiddiGazete- Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, ittifak tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. "20 senenin günahına son dakika ortak olmak bizim açımızdan uygun değil" diyerek Cumhur İttifakı'nda bulunmayacaklarını belirten Erbakan, Millet İttifakı'nda da olmayacaklarını belirtti.

Milli Görüş hareketinin lideri eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın oğlu Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

İttifaklar gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Fatih Erbakan, her iki ittifaka da kapıları kapattı. Cumhur İttifakı'na katılma olasılığıyla ilgili "20 senenin günahına son dakika ortak olmak, o faturaya ortak olmak çok da uygun bir şey değil bizim açımızdan" ifadelerini kullanan Erbakan, böyle bir birlikteliğin olma ihtimalinin yüzde 1'in bile altında olduğunu söyledi.

"CHP'NİN HDP'NİN OLMASI BİZİM GİBİ PARTİLER İÇİN OLUMSUZ BİR DURUM OLUŞTURUYOR"

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın sorularını cevaplayan Fatih Erbakan, Millet İttifakı'na mesafeli durmalarının gerekçesini de şu ifadelerle açıkladı:

"Orada da mesela İstanbul Sözleşmesi konusu var. Ayasofya'nın cami olmasına tepki gösteriliyor. Yeni kurulan partilerden biri, 'toplumsal cinsiyet eşitliğini üniversitede zorunlu ders yapacağım' diyor. Daha önce borç faiz ekonomisini uygulayan genel başkan 'biz gelirsek düşük faizle daha çok borç bulacağız' diyor. Bunlar gibi anlaşamayacağımız, uzlaşamayacağımız konular var. Bir de 'benzemezler'in bir araya gelmesi sinerji oluşturmuyor, tersine negatif bir durum oluyor. Mesela CHP ile Saadet'in birlikteliği gibi. İki tarafın tabanında da sıkıntıya, tepkiye yol açıyor. Orada CHP'nin HDP'nin olması bizim gibi daha çok dindar, mütedeyyin kesimden oy alacak partiler için olumsuz bir durum oluşturuyor. Bunu Saadet örneğinde gördük. Anadolu'da Saadet'e tepkiyi görüyoruz. Dolayısıyla bizim bu şartlarda her ikisinde de karşı çıktığımız şeyler var. Kendi başımıza kalacağız gibi gözüküyor, kalınabilir."