CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

GÜNDEM TANZANYA!

Erdoğan, "Diplomasi trafiğiniz bayram sonrası bir hayli hareketli, gündeminizde neler var?" sorusuna "Mesela Tanzanya Cumhurbaşkanı Türkiye'ye gelecek. Tanzanya, Afrika'nın önemli bir ülkesi. Bu nedenle onun Türkiye'ye gelişi çok çok önemli. Onlarla atacağımız adımlar diplomatik konuların yanında yatırımlar açısından da önemli fırsatları barındırıyor" cevabını verdi.

"ERBİL'E DE BİR ZİYARET YAPABİLİRİZ"

Irak'ın başkenti Bağdat'a yapacağı ziyareti değerlendiren Erdoğan, şunları söyledi:

- Özellikle Irak tarafı bizim bu ziyaretimize çok önem veriyor. Bu ziyaretle birlikte Türkiye ve Irak olarak münasebetlerimizi farklı bir zemine oturtacağız. Ziyaretimizin gündem başlıklarının en önemlilerinden biri de su meselesi.

- Su konusunda bizden bazı talepleri oldu, bu konuları çalışıyoruz. Bu konuyu onlarla çözmenin gayreti içinde olacağız. Onlar da zaten bu işi çözelim istiyorlar. Adımlarımızı bu istikamette atacağız.

- Bir de Türkiye'ye doğalgaz ve petrol akışı konuları var onları da ele almanın gayreti içerisinde olacağız. Bağdat ziyaretimizin ardından dönüşte Erbil'e de bir ziyaret yapabiliriz, oradaki yetkililerle de görüşmeler yapabiliriz. Arkadaşlarımız bu konu ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

"PUTİN'İN ZİYARET TARİHİ NETLEŞMEDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yöneltilen "Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin'in bir ziyareti söz konusuydu, tarih netleşti mi?" sorusunu da "Sayın Putin ile sık sık telefon görüşmeleri gerçekleştiriyoruz. Türkiye ziyareti ile ilgili henüz tarih netleşmedi. Bu konu da inanıyorum ki en kısa sürede netleşecektir" diye cevaplandırdı.

SEÇİM YENİLGİSİ ERDOĞAN'I YUMUŞATTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir basın mensubunun "CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in sizden randevu istediği konuşuluyor. Bu talebe yanıtınız ne olur?" sorusuna verdiği cevapta "CHP'nin Genel Başkanı Sayın Özel'e kapımız açık. Ele alacağımız konu başlıklarımız çok. Ziyarete geldikleri anda oturur konuşuruz" dedi.

Ballı geziye saçma savunma Ballı geziye saçma savunma

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Öğretmen ataması sorusunu da cevaplandıran Erdoğan, "Öğretmen atamaları fazla uzamayacak, yakında bir miktar atama yapacağız. Ancak şimdi rakam vermek doğru olmaz. Milli Eğitim Bakanımız konuyu çalışıyor" ifadelerini kullandı.