CiddiGazete- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ülke TV canlı yayınında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında hâlihazırda emeklilik dilekçesi verenlerin ilk maaşlarını ne zaman alacağı ve asgari ücrete artış olup olmayacağı hakkındaki soruları cevapladı.

SGK PERSONELİNE FAZLA MESAİ

EYT düzenlemesinden yararlanmak için mart ayında dilekçe veren herkesin nisan ayında maaşlarını alacağını ifade eden Bakan Vedat Bilgin, "EYT maaş bağlanma işinde çalışan SGK personelinin fazla mesaini artırdık. Mart ayında EYT için başvuran herkes nisan ayında maaşlarını alacak. Hangi gün bağlanırsa o ay içerisinde alacak. Bir hak kaybı yok. İkincisi biz bu fazla mesaiyle çalışmayı hızlandırıyoruz. Mayıs ayında bütün müracaat edenlerin maaşları ödenmiş olacak" dedi.

250 BİN İŞLEM TAMAMLANDI

Ortalama her ay 35 bin civarında emekli maaşı bağlandığını vurgulayan Bakan Bilgin, "Şu anda bağlanan işlemi tamamlanmış sayı 250 bin. Bağlandığı gün alacaklar maaşlarını. Devletimiz bu konunun kaynağını ayırmıştır. EYT'lilerimizin, emekliliği hak edenlerin maaşları, ikramiyeleri yatacaktır. Biz mayıs ayı içerisinde tamamının maaşlarını ödeyeceğiz" diye konuştu.

KORUCULARIN MAAŞLARI

Şehit, gazi, dul ve yetimlerin maaşlarını asgari ücret düzeyine getirdiklerini hatırlatan Bilgin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güneydoğu'ya gittiğimizde daha çok korucu aileleri veya korucu dernekleri onların talepleriyle karşılaşmıştım. Onların dernek başkanlarına söz vermiştim. Dün onu da çözdük onların da emeklilerin de maaşlarını 7 bin 500 TL yaptık. O aileler millet için ülke için her şeylerini vermiş aileler. Sosyal devlet bütün bunlara hassasiyetle yaklaşması gereken anlayışa sahip olmalıdır."

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruya şöyle cevap verdi:

"Asgari ücreti düzenlerken çeşitli şartlara bakıyoruz. Birincisi enflasyon. Alım gücünün azalması. Enflasyondaki iniş devam eder ama hayat pahalılığı sürerse bakarız ve asgari ücretliyi koruyacak düzenlemeyi Temmuz'da yaparız."