CiddiGazete- Aralarında Kamakshya Trivedi ve Danny Suwanapruti’nin olduğu Goldman Sachs analistleri, 3 aylık dolar/TL tahminini 19’dan 23’e, 6 aylık tahminini 21’den 25’e, 12 aylık tahminini 22’den 28’e yükseltti.

Analistler uluslararası rezervlerin daha önce ciddi lira zayıflığının görüldüğü seviyelere yakın olduğunu ve net rezervlerin negatif bölgeye geçtiğini kaydetti.

Bloomberght’nin haberine göre, lira üzerindeki bu baskı göz önüne alındığında tek seferde düzeltme ihtimalinin arttığını belirten analistler, “Liranın zayıflayıp zayıflamayacağı değil ne zaman zayıflayacağı söz konusu” ifadelerini kullandı.

Emekli maaşıyla dava açamaz Emekli maaşıyla dava açamaz

Mevsimsel turizm gelirlerinin yetkililere keskin bir kur düzeltmesini erteleme imkanı sunabileceğini belirten analistler yine de yerel seçimlerin ufukta olması sebebiyle daha erken bir düzeltme beklediklerini belirtti.

Raporda, “Liradaki zayıflık, düzeltmenin daha fazla faizlerde yapılması ve Mehmet Şimşek’in göreve gelmesinin yatırımcı güvenine yaratacağı pozitif etki ile hafifletilebilir” değerlendirilmesi yapıldı.