166 şehidimizin kemikleri aranıyor

ABD Başkanı Trump, Kim Jong-Un ile yaptığı görüşmede Kuzey Kore’de ölen Amerikalı askerlerin cenazelerinin iadesini istedi. Türkiye de Kore Savaşı'nda Kuzey Kore'de şehit olan Türk askerleri için girişimlerde bulundu

166 şehidimizin kemikleri aranıyor

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un, Singapur’da gerçekleştirdikleri tarihi zirvede, Kore Savaşı'nda hayatını kaybeden askerlerin kemiklerinin iadesi konusunda anlaşma sağladı. Bu hususun ardından 1950-1953 yılları arasında savaşa katılan ve şehit olan Türk askerlerinin de naaşlarının Türkiye’ye gönderilmesi gündeme geldi.

Süreç ile ilgili bilgi veren Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Ersin Erçin, Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, bölgede 166 kayıp askerin bulunduğunu söyledi. “Bu iş oldukça karmaşık; çünkü savaş biteli 65 yıl oldu” diyen Büyükelçi Erçin, şöyle devam etti:

Pentagon, bölgede 5 bin 300 kayıp ABD askerinin olduğunu açıkladı. Singapur Zirvesi’nin deklarasyonunun 4’üncü maddesi kemiklerin iadesi konusunda iş birliğini öngörüyor. Kuzey Kore’nin ABD’ye iade ettiği son grup kemikler arasında Kore’de savaşan diğer ülkelerin askerlerinin de naaşlarının olabileceği yönünde bilgiler mevcut ancak bunu doğrulamak gerekiyor. Süreç şöyle işliyor: Önce Amerikalılar Hawaii’de Savunma Bakanlığı'na ait bir merkezde kemikler üzerinde kimlik belirleme çalışması yapıyor. Orada kemiklerin hangi askerlere ait olduğu yönünde uzun bir araştırma yapılıyor. Haziran ayında Kuzey Kore’ye gittiğimde bölgede şehit olan askerlerimizin naaşlarının iadesi meselesini gündeme getirdim. BM Kore Komutanlığı ve ABD’nin Seul Büyükelçiliği nezdinde de bu konuyu takip ediyoruz.

KORE’DE 462 ŞEHİDİMİZ YATIYOR

Kore halkının 68 yıl önce yaşanan kanlı savaş sırasındaki yardım çığlıklarının ardından Birleşmiş Milletler'in çağrısı üzerine bu ülkeye giderek kahramanca savaşıp şehit olan 721 askerimizden 462’sinin mezarları Pusan şehrindeki şehitlikte bulunuyor. Çam ağaçlarıyla çevrili şehitlikteki mezarların başında kırmızı-beyaz güller bulunurken, üzerinde ise şehitlerin isimleri, ülkeleri ve yaşlarının yazılı olduğu metal plakalar yer alıyor. Şehitliğin üst tarafında ise aralarında Türk Bayrağı'nın da bulunduğu Kore Savaşı’nda askerlerini kaybeden ülkelerin bayrakları yer alıyor. 25 Haziran 1950’de Kuzey Kore’nin, Güney Koreli askerlerin sınırı geçtiğini öne sürerek başlattığı savaşta 2 bin 147 askerimiz yaralanmış, 175’i de kaybolmuştu. (Türkiye)

YORUM EKLE