Adaleti AKP'liler dağıtacak!

Hakim ve savcı atamaları için geçen hafta çekilen kurada, çok sayıda eski AKP’linin akrabasının da listede olduğu ortaya çıktı. Yandaş Adalet ve Medeniyet Derneği’nin genel başkanı da "hakim" oldu

Adaleti AKP'liler dağıtacak!

CiddiGazete- Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) mesleğe kabul ederek geçen hafta yaptığı kura töreninde bin 379 hakim ve savcı atandı. Atananlar arasında AKP'li çok sayıda ismin de akrabası yer aldı.

Kurada, Adalet eski Bakanı Kenan İpek ve AKP eski milletvekili Burhanettin Uysal'ın gelinleri, Emniyet eski Genel Müdürü Celalettin Lekesiz’in oğlu ve gelininin de hâkim ve savcı olarak atandıkları görüldü.

Evlerde cemaat tarzı sohbet toplantıları düzenleyen Adalet ve Medeniyet Derneği’nin başkanı ve bazı üyeleri de artık yargı üyesi olarak görev yapacak. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans aracılığıyla katıldığı hâkim/savcı kura töreni kapsamında 20 Mayıs’ta 940 hakim, 439 savcı ataması yapıldı.

OĞULLAR VE GELİNLER...

Listede, bazı siyasi ve bürokratların yakınları da hakim ve savcı olarak atandı. Bu kapsamda AKP döneminde Adalet Bakanlığı ve Müsteşarlığı yapan ve son olarak Yargıtay üyeliğine atanan Kenan İpek’in oğlu Mehmet Akif İpek’in eşi Ahsen Şenol İpek Adana Hâkimi oldu. Eski Emniyet Genel Müdürü, Vali Celalettin Lekesiz’in oğlu Muzaffer Lekesiz Kırklareli Cumhuriyet Savcılığı’na, gelini Merve Lekesiz ise Kırklareli Hâkimliği’ne atandı. Kurada eski AKP Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal’ın oğlu Şamil Uysal ile evli olan Miyase Gümüş Uysal’a Söke Hakimliği çıktı.

YANDAŞ DERNEK

Kurada, Adalet ve Medeniyet Derneği’nin yönetici ve üyelerinin isimleri de yer aldı. Cemaat evi tarzında evlerde sohbet toplantıları yapan, hakim ve savcı alımı sınavlarına hazırlık için dersler verilen derneğin derneğin genel başkanı Akif Tögel Boyabat Hakimliği'ne, Ankara İl yöneticisi Mustafa Tayyib Güneş de Pazarcık Savcılığı’na atandı. Twitter’da Siyer Vakfı ve İhsan Şenocak paylaşımları yapan Talha Lütfü İnce ise Kırıkkale Hâkimliği’ne getirildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 12:14
YORUM EKLE