Bursa'daki felakette 2 ölü 4 kayıp

Sağanak yağışın etkili olduğu Bursa'nın Dudaklı Köyü'nde evden çıkamayan 24 yaşındaki engelli Kader Akbaba ve Kayacık'ta sele kapılan 1 kız çocuğu vefat etti. Süleyman Soylu, 4 kişinin kayıp olduğunu açıkladı

Bursa'daki felakette 2 ölü 4 kayıp

CiddiGazete- Kestel ilçesi Dudaklı Köyü'nde selde evden çıkamayan 24 yaşındaki engelli Kader Akbaba hayatını kaybetti. Bursa Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Kayacık mahallemizde, aynı aileden 7 kişi sele kapılmış olup, 2 kişi kendi imkanlarıyla kurtulmuş, 5 kişi sele kapılmış, bunlardan 1 kız çocuğunun cansız bedenine ulaşılmış olup kimlik tespiti çalışmaları sürdürülmektedir" ifadesi kullanıldı.

Sel felaketi sonrası Bursa'ya giden İçişleri Bakanı Soylu de "1 kişi bulundu, 5 kişi kayıp. Arama çalışmaları devam ediyor. Deredeki debi seviyesi yağmurdan dolayı çok yüksek" dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN YARALARINI SARACAĞIZ”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, olaya ilişkin şöyle konuştu:

- Kestel ilçemizin Dudaklı, Narlıdere, Kayacık ve Aksu Mahallelerinde; Orhangazi ilçemizin Yenisölöz ve Bayırköy Mahallelerinde selden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

- Vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için Sayın Valimiz ile birlikte Dudaklı Mahallemizdeyiz. Maalesef bir can kaybımız var. Rabbim hayatını kaybeden vatandaşımıza rahmetiyle muamele eylesin. Yakınlarına sabr-ı cemil ihsan eylesin.

“ALTYAPI KONUSUNDA CİDDİ SIKINTILAR VAR”

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışığlu da şu değerlendirmeyi yaptı:

- Bir engelli vatandaşımızı kaybettik. Allah rahmet eylesin. Ulaşılamayan kişiler de var duyumu geldi. Bursa’yı 16 yıldır yönetiyorlar. Stadyuma 500 milyon TL yatırdılar. Doğanbey TOKİ ucubesini yarattılar.

- Son olarak millet bahçeleri ile göz boyamaya çalışıyorlar ama son günlerde görüyoruz ki altyapı konusunda ciddi sıkıntılar var. Geçen kapalı karşı ziyaretimizde de esnaf bu duruma vurgu yaptı.

- Bugün de köylerimizin halini gördük. Adını büyükşehir yapıp mahalle demekle olmuyor. Siyasilere laf yetiştirmekle de olmuyor. Bir an önce eksikliklerin tespit edilip giderilmesi gerekir.

BURSA VALİLİĞİ: ÖLÜ SAYISI İKİYE ÇIKTI, SELE KAPILANLAR ARANIYOR

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

- 21 Haziran 2020 tarihinde saat 18.48 sıralarında AFAD’a gelen ihbar üzerine Bursa Kestel ilçemize bağlı Dudaklı, Narlıdere, Gölcük, Sarıkaya, Kayacık ve Aksu Mahallelerinde meydana gelen sel felaketi ihbarının alınması üzerine; Valiliğimizce derhal oluşturulan 11 Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezince olaya müdahale edilmiş olup; Meydana gelen sel felaketinde Kestel İlçemiz Dudaklı mahallesinde 1998 doğumlu Kader Akbaba isimli engelli vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır.

- Yine Kayacık mahallemizde, aynı aileden 7 kişi sele kapılmış olup, 2 kişi kendi imkanlarıyla kurtulmuş, 5 kişi sele kapılmış, bunlardan 1 kız çocuğunun cansız bedenine ulaşılmış olup kimlik tespiti çalışmaları sürdürülmektedir.

- Arama ve kurtarma faaliyetlerine; 37 AFAD, 50 STK olmak üzere toplam 87 arama ve kurtarma personeli ile beraber 15 UMKE, 21 kişi 112 Ekibi olmak üzere 36 sağlık personeli, Bursa Jandarma Komutanlığına bağlı 24 Tim ve 1 JAK timi ile beraber toplam 134 Jandarma personeli ile beraber toplam 257 personel ile arama ve kurtarma faaliyetleri yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.

- Öte yandan Orhangazi ilçemizin Yenisölöz ve Bayırköy mahallerinde maddi hasar oluşmuştur. Kestel ilçemize bağlı Dudaklı, Narlıdere, Gölcük, Sarıkaya, Kayacık mahallelerimizde oluşan hasar nedeniyle her mahallemize ayrı ayrı olmak üzere 4 kamyon, 2 greyder, 4 kepçe görevlendirilmiş olup; hem Orhangazi ilçemizde hem de Kestel ilçemizin bağlı mahallelerinde çalışmalar sabaha kadar bitirilecektir.

BAKAN SOYLU BURSA’YA GİTTİ

Bursa’da etkili olan sağanak yağışın ardından sel felaketi altında kalan ve 1 kişinin öldüğü Dudaklı Köyü’nde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu incelemelerde bulundu.

Onlarca arabanın sürüklenerek taş ve kayaların altında kaldığı ve adeta afet köyüne dönen Dudaklı Köyü sakinleriyle görüşen Bakan Soylu, köylülerin mağduriyetinin giderilmesi için talimat verdi.

Afet bölgesindeki incelemelerin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, afet bölgesinin yaşandığı Kestel Belediyesi’ne gelerek acil durum toplantısı yaptı.

BAKAN KOCA: EKİPLERİMİZLE BÖLGEDEYİZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bursa Kestel'de meydana gelen selde iki vatandaşımız hayatını kaybetti. Yedisi 112, 4'ü UMKE olmak üzere ekiplerimizle bölgedeyiz. Kayıp 4 vatandaşımız için arama çalışmaları devam ediyor. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 13:33
YORUM EKLE