Ecevit, Kanal İstanbul’dan niye vazgeçti?

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Bülent Ecevit'in DSP Genel Başkanı olduğu dönemde Kanal İstanbul projesinden neden vazgeçtiğini açıkladı

Ecevit, Kanal İstanbul’dan niye vazgeçti?

CiddiGazete

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, tartışma konusu olan Kanal İstanbul’un Bülent Ecevit’in projesi olduğunu ancak Ecevit’in bu projeden vazgeçtiğini açıkladı.

“Kanal İstanbul 1994’te Ecevit’in yerel seçimlerinde bir projesiydi. Ve ozaman İstanbul’da seçimlerden sorumlu kişi de bendim” diyen Toprak şunları kaydetti:

“Ama tarihi bir olayı burada düzeltmemiz lazım. O zamanlar bize akademisyenler, bilim insanları geldiler. Dediler ki 'Bu kanalın verimliliği yok, Montrö tartışmaya açılacak. Bu kanalı siz gündemde tutarsanız Türkiye'nin başına böyle sorunlar gelir' deyip, Sayın Ecevit’le birkaç toplantı yapıldı.

Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın. Ve Sayın Ecevit o günden sonra, kampanya sunumunu yaptıktan sonra projeyi geri çekti. Bunu da TRT elinizde, tüm basın elinizde oradan bakabilirsiniz. Bunu o zaman görüp Ecevit’in devlet adamı olarak geri çekilmesini sizler de yapabilirsiniz. Bu verimsiz, bu Türkiye’nin başına bela olacak, Montrö’yü tartışmaya açacak, bu hayali projeden vazgeçmenizi diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2019, 17:34
YORUM EKLE