GP’den Kanal İstanbul Komisyonu

Gelecek Partisi’nde Kanal İstanbul Projesi'nin ekolojik, ulaştırma, hukuki ve ekonomik boyutlarını değerlendirmek üzere komisyon kuruldu

GP’den Kanal İstanbul Komisyonu

CiddiGazete

Gelecek Partisi’nde (GP) Kanal İstanbul Projesi'nin ekolojik, ulaştırma, hukuki ve ekonomik boyutlarını değerlendirmek üzere komisyon kuruldu. Komisyonun başkanlığını eski Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin yapıyor. Komisyonda eski büyükelçi Ümit Yardım, eski milletvekili Şenol Gürşan, afet yönetimi konusunda uzman Doç. Dr. Burçak Başbuğ Erkan, Çevre ve Şehircilik Politika Kurulu Başkanı Cesim Gökçe yer alıyor.

Söz konusu projeyi bütün boyutları ile ele alacak olan komisyon, Kanal İstanbul’un ekonomik ve ekolojik maliyetlerini açıklayacak. Uluslararası hukuk açısından sonuçlarını inceleyecek bir rapor hazırlayacak. Komisyon tarafından hazırlanan raporun önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

GÜRŞAN’DAN YÜKSEK LİSANS TEZİ

Komisyon’da yer alan Gelecek Partisi Genel Sekreteri Şenol Gürşan, Kanal İstanbul konusunda yüksek lisans tezi hazırlıyor. Gürşan, 2019 yılı başında yayınladığı ‘Uluslararası Hukuk Bağlamında Kanal İstanbul’ başlıklı makalesinde projenin uluslararası hukuk boyutunu inceledi.

Montrö Sözleşmesi’nin boğazlardan geçiş serbestliği ilkesine dikkat çeken Gürşan, hiçbir ücret ödemeden geçme hakkı bulunan gemilerin Kanal İstanbul’a yönlendirilmesinin ya da geçmek için zorlanmasının mümkün olmayacağını, bunun tercih de edilmeyeceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 19:48
YORUM EKLE