Medya dünyasına bomba düştü!

Demirören Grubu, Aydın Doğan'dan satın aldığı dağıtım şirketi YaySat'ı ay sonunda kapatacak. Türkiye'de gazeteleri sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak'ın başında bulunduğu Turkuvaz dağıtacak

Medya dünyasına bomba düştü!

Satın aldığı gazeteleri bir bir kapatan Demirören Grubu, YaySat’ı da kapatma kararı aldı. Yaysat’ın kapatılacağı, çalışılan yayın kuruluşlarına, “Bu ay sonu kapatıyoruz” diye bildirildi.

Türkiye’de gazete ve dergilerin dağıtımını yapan iki şirket bulunuyor. Birisi, hükümetin yayın organlarından Sabah ve Atv’nin de içinde bulunduğu Turkuvaz Medya’nın sahibi olduğu Turkuvaz Dağıtım. Medya grubunun başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak bulunuyor.

Diğer dağıtım yapan şirket ise YaySat. Demirörenler Yaysat’ı Aydın Doğan'dan satın almıştı.

YaySat’ın kapatılma kararıyla, medyada dağıtım alanı tekelleşiyor. Basılı yayınları sadece, başında Albayrak’ın bulunduğu Turkuvaz Dağıtım yapacak.

Böylece, Türkiye’deki gazete bayilerinde yer almak isteyen bütün yayın organları, mecbur olarak Turkuvaz’la anlaşmak zorunda kalacak.

Turkuvaz’ın hangi medya organından ne kadar ücret isteyeceğine dair herhangi bir sınırlama, düzenleme bulunmuyor. Ayrıca istediği yayın organını dağıtıp dağıtmamakta serbest.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 21:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER