RTÜK’ten Sevda Noyan kararı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Sevda Noyan'ın "Bizim aile 50 kişiyi götürür, benim listem hazır" sözleri nedeniyle Ülke TV’ye 3 kez program durdurma cezası verdi

RTÜK’ten Sevda Noyan kararı

CiddiGazete- Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu ‘Arafta Sorular’ isimli programa katılan Sevda Noyan, ”15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür, onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi manevi olarak. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hâlâ sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Komşularına yönelik tehdit savuran ve ölüm listesi hazırladığını söyleyen Sevda Noyan hakkında birçok vatandaş Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) suç duyurusunda bulunmuştu.

RTÜK, yayında ‘toplumun kin ve düşmanlığa tahrik edildiği; toplumda nefret duyguları oluşturulduğu’ gerekçesiyle Ülke TV’ye 3 kez program durdurma cezası verdi.

RTÜK BAŞKANI GERİ ADIM ATMIŞTI

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’la ilgili ”Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil” ifadelerini kullanmıştı.

Gelen tepkiler üzerine geri adım atan Şahin, tekrar açıklama yapıp, “Sevda Noyan’ın söylemleri RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddet teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlk kurul toplantısında gereği yapılacaktır” demişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2020, 22:39
YORUM EKLE