'Siyanür teklifi' MHP'nin elinde kaldı

MHP'nin Türkiye’yi sarsan intiharlarla gündeme gelen "siyanür" gibi öldürücü kimyasal maddelerin satışına sıkı denetim getiren bir kanun teklifini dört ay önce hazırladığı ancak gündeme bile alınmadığı ortaya çıktı

'Siyanür teklifi' MHP'nin elinde kaldı

CiddiGazete

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, 26 Haziran günü TBMM’ye sunduğu yasa teklifiyle siyanür başta olmak üzere çevre ve insan sağlığına zarar veren her türlü kimyasal maddenin internetten satışının yasaklanmasını istemişti. 

Vahapoğlu teklifinin gerekçesinde, “Kimyasal maddeler sağlığımızı tehdit etmektedir. İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden maddeler piyasada ve internet ortamından rahatça satın alınabiliyor” demişti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu

Teklifin yasalaşması halinde, zehirli kimyasalların elektronik ortamda satışları engellenecek, satış şartlarına denetim getirilecek, paketlerine uyarıcı bilgi ve işaretler konulacaktı. AKP, dört ay önce MHP'den gelen önergeyi Meclis gündemine bile almadı.

CHP’DEN ÖNERGE

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul ve Antalya’da yaşanan ve sekiz vatandaşın siyanürle yaşamını yitirdiği olayların ardından Meclis araştırma önergesi verdi. Ağbaba, Ölümlerin ana nedeninin geçim sıkıntısı ve işsizlik olduğunu savunan Ağbaba 11 Kasım’da verdiği önergede, konunun sosyal bir sorun haline dönüştüğüne dikkat çekerek araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba

Ağbaba önergesinde, “Ekonomide yaşanan durgunluğun en bariz sonucu olan geçim sıkıntısı, Türkiye toplumunda önü alınamayan derin bir travmaya sebep olmuştur. İntiharlar, yoksulluk, geçim sıkıntısı, işsizlik, borç ve çalışma koşullarından kaynaklanmaktadır” dedi.

16 YILDA 4 BİN 418 KİŞİ İNTİHAR ETTİ

TÜİK’in yayımladığı verilere göre AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılıyla 2018 yılı arasında 4 bin 481 kişinin yaşamına son verdiğine dikkat çeken Ağbaba, iktidarın ekonomide yaşanan durgunluğu ve kriz koşullarını görmezden geldiğini ve vatandaşların çaresizlik içerisinde yaşamlarına son verdiğini savundu. Ağbaba, “Toplu intihar vakalarının araştırılması ve bu olayların geçim sıkıntısı ve diğer ekonomik sorunlar ile olan ilişkisinin ortaya çıkarılması gerektiğini” de belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 13:48
YORUM EKLE