Şok tasarı Meclis'ten geçti

ABD Temsilciler Meclisi, "H.R. 4695" adlı Türkiye'ye yaptırımlar öngören bir yasa tasarısını oylamaya sundu ve oylama sonucunda yasa tasarısı kabul edilerek Senato'ya gönderildi

Şok tasarı Meclis'ten geçti

CİDDİGAZETE

Sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul eden karar tasarısının hemen ardından oylanan yaptırım yasa tasarısı da 403 "evet"e karşı 16 "hayır" oyu ile kabul edildi.

TASARI NELERİ KAPSIYOR?

ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen yasa tasarısında, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları nedeniyle, operasyonla bağlantılı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile diğer bağlantılı bakanlara vize verilmemesi ve varlıklarının dondurulması istendi. Ayrıca Türkiye’ye operasyonlar için hizmet ile teknoloji sağlayan ABD vatandaşı olmayan kişilere de vize verilmemesi ve bu kişilerin varlıklarının dondurulması talep edildi.

Tasarı ayrıca Türk ordusuna ya da Türk savunma sanayine destek veren Halkbank’a finansal yaptırımlar uygulanmasını istiyor.

Yasa tasarısında Türkiye’nin S-400 satın alması nedeniyle uygulanmak istenen "CAATSA" yaptırımlarının da uygulamaya konulması Başkan Trump’tan talep ediliyor.

ERDOĞAN AİLESİNİN MAL VARLIĞI DA TASARIDA

Tasarının en çok tartışılan kısmı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin mal varlıklarının araştırılmasının istenmesi oldu.

Tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçtikten sonra şimdi Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta olduğu Senato’ya gidecek ve burada oylanacak. Oylama için ise bir süre kısıtlaması yok.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 06:00
YORUM EKLE