Sözcü'ye 'Ayasofya' incelemesi

Basın İlan Kurumu, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılışını "2020 yılının felaketleri" arasında gösteren Sözcü Gazetesi hakkında inceleme başlattı

Sözcü'ye 'Ayasofya' incelemesi

CiddiGazete- Sözcü Gazetesi, "2020'nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı" manşetinde, "Ayasofya'nın yeniden ibadete açılışını" da kullandı.

Sadece iktidar kanadından değil, Millet İttifakı'nda yer alan partilerin mensuplarından da Sözcü Gazetesi'nin Ayasofya Camii ile ilgili yaptığı değerlendirmeye yoğun tepki geldi.

GÜLTEKİN UYSAL: KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Sözcü Gazetesi'nin nitelemesinin kabul edilebilir olmadığını belirterek, "Bu tür tutum ve yayınlar hakikatle bağdaşmadığı gibi Akp'ye de milleti manipüle etme fırsatı verir" dedi.

Uysal'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

"Ne E. Bakan Fikri Sağlar’ın ‘başörtülü hakim’ değerlendirmesi ne de Sözcü Gazetesi’nin Ayasofya Camii’nin açılışını ‘felaket /gözyaşı’ olarak nitelemesi kabul edilebilir değildir!

Bu tür tutum ve yayınlar hakikatle bağdaşmadığı gibi Akp’ye de milleti manipüle etme fırsatı verir."

BASIN İLAN KURUMU'NDAN AÇIKLAMA

Basın İlan Kurumu'ndan yapılan açıklamada da Sözcü Gazetesi hakkında, "Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır" denildi.

BİK'in açıklaması şöyle:

Sözcü Gazetesi'nin 1 Ocak 2021 tarihli ‘2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı’ manşetli haberinde, Ayasofya’nın cami hüviyetine geri döndürülmesi felaket olarak yorumlanmıştır. Bu haber toplumun farklı kesimlerinde ciddi tepkiye yol açmış, maşeri vicdanı yaralamıştır.

Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 07:24
YORUM EKLE