CiddiGazete- MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonunda İsrail İstihbarat Servisi Mossad ile bağlantılı oldukları tespit edilen 7 kişi gözaltına alınmıştı.

Adliyeye sevk edilen eski Emniyet Müdürü Hamza Turhan Ayberk'in de aralarında bulunduğu 7 şüpheliden 6'sı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bir kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

KİM BU HAMZA TURHAN AYBERK?

Güngören İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı olduğu dönemde Hamza Turhan Ayberk, eşi Feride Ayberk ile birlikte gittiği Ataköy Regatta'daki bir barda ayağından tek kurşunla vurulmuştu. Saldırıyı gerçekleştiren Erdal Çeçen gözaltına alınmıştı.

Silahlı kavgaya karıştığı için polislikten ihraç edilen Hamza Turhan Ayberk, mesleğe geri dönmek için AYM'ye başvurmuştu.

KOD ADI VICTORIA

Mossad'ın Ayberk ile "Victoria" kod adlı ajanı aracılığıyla temasa geçtiği tespit edildi.

MİT, özel dedektiflik yaptığı belirtilen Ayberk'in para karşılığı Mossad'a bilgi sızdırdığını belirledi.

Mossad'a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu kişilerden ekip kurduğu tespit edilen Ayberk'in, aldığı talimatlar üzerine Türkiye'deki Orta Doğulu kişi ve şirketler hakkında bilgi topladığı anlaşıldı.

GİZLİ HABERLEŞME UYGULAMALARI

Yapılacak işlerle ilgili Belgrad'da 2019'da, Mossad'dan eğitim aldığı öğrenilen Ayberk, İsrail gizli servisi tarafından önce basit işlerde kullanıldı.

Hamza Turhan Ayberk, Mossad'ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullanırken, resmi kayıtlara yansımaması için ödemeleri de kripto para ile aldı.

'Narkoçelik-11' Operasyonu: 13 gözaltı 'Narkoçelik-11' Operasyonu: 13 gözaltı

Bilgi sızdırmanın yanı sıra tehdit ve yasadışı takip eylemlerinde de bulunan Ayberk'in, hedefindeki kişilerin araçlarına yerleştirdiği cihazla konumlarını anlık olarak Mossad'a aktardığı, bu kişileri taciz ettiği ve zaman zaman tehditlerde bulunduğu iddia edildi.