CiddiGazete- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nin 4. olağan kongresinde, Abdullah Öcalan'ın geçmiş tarihlerde çekilmiş fotoğrafları ile hazırlanmış olan slayt gösterisinin yayınlanması üzerine soruşturma açıldığını duyurdu.

SLAYTI HAZIRLAYAN 14 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen HDP'nin 4'üncü Olağan Kongresinde, Abdullah Öcalan'ın geçmiş tarihlerde çekilmiş fotoğrafları ile hazırlanmış olan slayt gösterisinin yayınlanması üzerine 23 Şubat 2020 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında söz konusu slayt gösterisini hazırladıkları tespit edilen 15 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiştir. 14 şüpheli aynı gün yakalanarak gözaltına alınmış, 1 şüphelinin ise yakalanması çalışmalarına devam edilmektedir. Gözaltına alınan şüphelilerin işlemleri Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde devam etmektedir" denildi.

Bu arada, yenilenen İstanbul seçimleri öncesinde Abdullah Öcalan'ın mektubu Anadolu Ajansı tarafından paylaşılmıştı. Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan da TRT'ye çıkartılmış, seçimlerle ilgili yorumlarda bulunmuştu.