CiddiGazete- ABD merkezli yayın kuruluşu New York Times'a konuşan kaynaklara göre bu hafta sonu bölgede havanın bulutlu olması nedeniyle İsrailli pilotlar ve dron operatörleri, kara harekatını yapan askerlere havadan savunma sağlamakta zorlanabilirdi. Bu sebeple İsrail, planladığının aksine saldırıyı bugün başlatmamaya karar verdi.

2006'DAN SONRAKİ EN BÜYÜK KARA HAREKATI

İsrail, Gazze sınırına ciddi bir asker yığınağı yaparken, dünya kara harekatının ne zaman başlayacağını tartışmaya devam ediyor.

İsrail ordusu, Gazze'deki ana amaçlarının Hamas'ın üst düzey siyasi ve askeri hiyerarşisini "yok etmek" olduğunu söyledi.

Gazze'ye yapılacak harekatın, İsrail'in 2006'da Lübnan'ı işgal etmesinden bu yana gerçekleştirdiği en büyük kara harekatı olması bekleniyor.

AYLARCA SÜREBİLİR

Üst üst düzey İsrailli askeri yetkiliye göre ilgili brifinglerde İsrail'in bu harekatta toprak almaya çalışıp en azından bir süre elinde tutacağı belirtildi.

İsrail ile Hamas anlaştı İsrail ile Hamas anlaştı

Öte yandan savaşın Hamas'ın iyi tanıdığı bir şehirde yapılacak olması, İsrail'in işgal girişiminin aylarca sürebileceği anlamına geliyor. İsrail, daha önce kara harekatından dar sokaklarda çatışmanın zorluğu ve sivil nüfus yoğunluğu nedeniyle kaçınıyordu.