CiddiGazete- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye ile ilişkileri normalleştirmek istediğine dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmeye hazır olduğunu ve Ankara'nın bu konuda kendilerinden yardım istediğini söyledi.

Yunan savaş uçağı İyon Denizi'ne düştü Yunan savaş uçağı İyon Denizi'ne düştü

Lavrov, 2022’de yaşanan dış politika gelişmelerini yorumladığı yıllık basın toplantısını düzenledi.

Burada yaptığı konuşmada, bölgesel gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulunan Lavrov, "Rusya’nın yardımı ile Türkiye ve Suriye’nin savunma bakanları görüştü, şimdi de dışişleri bakanlarının bir araya geleceği görüşmenin hazırlıkları yapılıyor" ifadelerini kullandı. Sergey Lavrov'un ifadeleri şöyle:

- Türkiye ile Suriye’nin ilişkilerinin normalleşmesinin önünde duran başlıca sorunlardan birisi İdlib. İdlib’de teröristlerin varlıklarını sürdürmesinin kabul edilemez olduğunu içeren anlaşmanın yerine getirilmesi gerekiyor.

- Kuzeydoğuda da hükümet ve Kürtler arasında temas başlatmak gerekiyor. Türk meslektaşlarımızın bu konudaki endişelerini anlıyoruz.

- ABD’nin Suriye’deki Kürtleri, ülkenin kuzeyinde bir yarı-devlet oluşturmak için ve kendi direktiflerini yerine getirip gerilim yaratmaları için kullanmak istemesinin de Türk tarafını rahatsız ettiğini anlıyoruz.