CiddiGazete/ Avrupa Birliği, eğitim, gençlik ve spor alanında öğrenci değişim projesi Erasmus'u 43 yıldır uyguluyor. Öğrenci başına 5 ile 7 bin Euro arası geri ödemesiz para gönderiyor. 27 AB ülkesi ve İngiltere dahil 28 ülkede, dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, eğitim, staj ve kültürel alışveriş yapıyor.

MİLYONLAR KAYIP

Tekirdağ Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Turizm Otelcilik Bölümü'ndeki 21 öğrenci, Erasmus projesiyle Letonya'nın başkenti Riga'ya gönderildi.

AB, 18 yaş altı 19 öğrenciye iletilmesi şartıyla okullarına kişi başı 5 bin 735 Euro ve 18 yaş üstü 2 öğrencinin de banka hesabına 5 bin 856'şar Euro yatırdı. Toplam 122 bin 577 Euro (3.6 milyon TL) öğrencilere kullandırılmadı.

"ÖYLE BİR PARA YOK"

Belçika'dan Erasmus için Letonya'ya geçen öğrenciler, "AB'den gelen paranızı niye harcamıyorsunuz?" diye sorunca, Türk öğrenciler, okullarının hakları olan paraya el koyduğunu anlattı. Erasmus Proje Sorumlusu ve Müdür Yardımcısı Yasemin Erbir'i arayıp para istediler ancak "Öyle bir para yok" cevabı aldılar. Letonya'da 4 ay boyunca çaresiz kalan öğrenciler, ailelerine durumu bildirdi.

KAYMAKAMLIK KAPATTI

Süleymanpaşa MEM ve Süleymanpaşa Kaymakamlığı'na aileler dilekçe yazıp, şikayette bulundu. Kaymakam Mustafa Güler, 19 Temmuz 2023'te soruşturma iznini reddetti. Erasmus dosyası kapatıldı. Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı, Süleymanpaşa Kaymakamlığı'nın "Soruşturma izni vermeme" kararına karşı, üst mahkeme İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz etti.

SAVCILIK DOSYAYI AÇTI

Mahkeme, "Erasmus projesiyle Letonya'ya gönderilen öğrencilerin hesaplarına AB fonundan yatırılan paraların, okul müdürü ve yardımcısı eşliğinde çekildiği, 'Paraları okulun kasasında bulunduracağız. Sen üzerinde fazla miktarda para taşıma' denilerek öğrencilerin elinden alındığı iddialarının araştırılması için Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na soruşturma izni verdi.

Savcılık, Erasmus dosyasını yeniden açtı. Müdür Oğuz Günaçar ve Proje Sorumlusu Yasemin Erbir hakkında, görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle, 27 Eylül 2023 tarihinde savcılık soruşturması açıldı.

Türkiye Ulusal Ajansı ve Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı, Erasmus kapsamında AB'den gelen paraları araştırıyor. Soruşturma izni vermeyen ve para göndermediği iddia edilen idareciler suçlu bulunursa 2 yıla kadar hapisle yargılanacak.

BELÇİKALI ERASMUS ÖĞRENCİSİ ARKADAŞLARIMIZ BİZİ UYARDI

Öğrenci Emiray Kutay Erçel: "Yasemin hocayla bankaya gidip 5 bin 856 Euro parayı çektik. 'Sizde kalması tehlikeli. Okul kasasında kalacak' dedi. Parayı aldı. Bir daha para yüzü görmedik. Letonya'dayken 4 ay hiç para yollanmadı. Paranın aslında öğrencilere yattığını, Belçika'dan gelen Erasmus öğrencilerinden öğrendim. 'Bize para vermediler' dedim. 'Para AB'den öğrenciye geliyor. Vermek zorundalar' dedi. Orada otelde çalışıp aylık 200 Euro kazanarak, yarı aç yarı tok geçindik. Türkler, Erasmus'un asıl amacı olan kültürel gezilere katılıp, AB ülkelerinden gelen akranlarıyla sosyalleşemedi. Türkiye'ye geldikten sonra soruşturma açılınca hesabıma 2 bin 50 Euro yatırdılar."

SAVAŞTAKİ UKRAYNALILAR BİZE YEMEK ISMARLADI

Devletin anaokulu da paralı oldu Devletin anaokulu da paralı oldu

Adı A.A olarak kodlanan bir öğrenci: "Okul idaresi, bana yatan 5 bin 856 Euro parayı bankadan çektirip, elimden aldı. Annesi hapishanede, babası ölen bir arkadaşımız parayı sordu. Müdür yardımcısı, 'Paran yoksa gitme' dedi. Annesi kanser, kardeşi kanser arkadaşlarımız var. 'Para göndereceğiz' diye bizi yollayıp, 1 Euro bile yollamadılar. Parasızlıktan müze bile gezemedik. Savaştaki Ukrayna bile öğrencilerine ayda bin Euro gönderdi. Onlar, bize yemek ısmarladı. Türk gençlerine, bu utancı yaşatan herkesten şikayetçiyim."

VELİLER BAKANA MEKTUP VERDİ

Beş gün önce Tekirdağ'a giden Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e skandalı anlatan bir mektup verildi.

PARAYI ÇOCUKLARA ÇEKTİRİP BANKADA ELLERİNDEN ALDILAR

Öğrenci Velisi Bilge Kavak: "Oğlumun hesabına 5 bin 856 Euro yattı. Sabah 08.30'da müdür yardımcısı Yasemin Erbir bankaya götürüp çektirdi. 'Bu kadar yüklü miktar parayla gitmeyin, kaybedersiniz. Okulun kasasına koyup, her ay göndereceğim' dedi. Giderken ellerine 100'er Euro sıkıştırdı. Letonya'da oldukları 4 ay, tek kuruş gönderilmedi. Bu rezilliği Milli Eğitim kapattı. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Velileri torbacılık, hırsızlıkla suçladılar. Biz ne torbacı ne de hırsızız! Ama okul idaresi, çocuklarımızın hakkı paraya çöktü. Öğretmenleri de 'Arkamız sağlam süreriz' diye tehdit ediyorlar."

ÖĞRENCİLERE ERASMUS BELGESİNİ VERMİYORLAR

Öğrenci Velisi Ayşe Öktem: "Oğlum Mustafa Azat Geçgel Letonya'ya gitti. Okulda bir sürü evrak imzalatıldı. Letonya'ya gittikten sonra para verilmedi. Şikayet ettik. Milli Eğitim kapattı. Oğlumun hakkı 5 bin 850 Euro'dan eline 610 Euro geçti. 5 bin 240 Euro nerede bilmiyoruz. Kimse para hesabı sormasın diye; boşanmış aile, anne-babası ölmüş veya annesi kanser hastası çocukları seçip göndermişler. Para pulu geçtik. Erasmus belgelerini de vermiyorlar."

yasemin 1021

Tekirdağ Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Yasemin Erbir

PROJE SORUMLUSU YASEMİN ERBİR: ZORLA PARA ALMADIK

"Çocukların ifadesi alındı. Hepsi çok memnun. Tekrar gitmek istiyorlar. Mevzuat dışı uygulama yok. Öğrenciler, parasız ve aç kalmadı. Günde 3 öğün yemek verildi. Savcılık soruşturması tekrar açıldı. Her şey ortaya çıkar."

"ÖĞRETMENİM KONUŞAMAM"

"Öğrencileri sabah 08.30'da bankaya götürüp para çektirdiniz mi?" sorusunu, "Zorla para alınmadı. Sözleşme imzaladılar. Öğretmenim, maddi konuları konuşmak istemiyorum" diye cevapladı.

OKUL MÜDÜRÜ OĞUZ GÜNAÇAN: SORUŞTURMA SÜRÜYOR

"Ulusal Ajans inceledi. İfadeler alındı. Suç bulunmadı. Suçlu olsam görevde kalamazdım. Savcılık soruşturma açtı. Memurum, konuşamam."

ERASMUS PROJESİ NEDİR?

AB'nin 1980'lerde başlattığı eğitim, gençlik ve spor hibe programı. Projenin 2021-2027 yılları bütçesi 28.4 milyar Euro. Öğrencilere geri ödemesiz Euro olarak para veriliyor. Proje 27 AB ülkesi ve İngiltere'de uygulanıyor. Türkiye, 2004 yılında tam üye oldu.

(Sözcü)